Arif Hikmet Koyunoğlu: Eserleri ve mimari yaklaşımı
Arif Hikmet Koyunoğlu: His works and architectural approach
- Tez No: 763427
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOCAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Tez çalışmamızda, Arif Hikmet Koyunoğlu'nun (1893-1982) yaşamı, mimarlık faaliyetleri ve mimarlık yazıları ele alınarak kendisi hakkında monografik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde etkin olmaya başlayan Koyunoğlu, asıl tanınırlığını Cumhuriyet döneminde elde ederek 1920'li yıllarda, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi üslubunu uyguladığı eserleriyle başkent Ankara'nın kent silüetinin belirlenmesine katkı sağlamıştır. 1930'lu yılların başına kadar Ankara, Eskişehir, Kütahya ve İstanbul'da bu üslupta eserleri vermeye devam etmiştir. Ankara, Bursa ve İstanbul'da modern mimari üslubunu uyguladığı eserleriyle değişen dönem beğenilerine uyum sağlamış, bu tutumunu Art-Deco ve İkinci Ulusal Mimarlık dönemi üslubunda eserler vermesiyle de devam ettirmiştir. Koyunoğlu'nun kamu ve sivil yapı tasarımlarının yanı sıra müteahhitlik projeleri, onarım projeleri, anıt, çeşme ve mezar taşı tasarımları da bulunmaktadır. 1927-1982 yılları arasında kaleme aldığı 37 mimari yazısıyla döneminin mimarlık ortamına, mimari üretimine ve mimarlara ilişkin düşüncelerini aktarmıştır. Mimar kimliğiyle ön plana çıkan Koyunoğlu, profesyonel olarak fotoğrafçılık ve kayak eğitmenliği de yapmıştır. Çalışmamızda; Koyunoğlu'nun mimarlık faaliyetleri üzerinden mimari tasarım ve üslup özelliklerinin belirlenmesi, mimarlık yazılarından mimari anlayışının, tarih anlayışının ve mimari yaklaşımının ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, Arif Hikmet Koyunoğlu's life, architectural activities and architectural writing were discussed and intended to do a monographic study on him. Koyunoğlu became active in the late periods of the Ottoman State and gained his true recognition during the Republic. In 1920, he contributed to the identification of the urban silhouette of the capital Ankara with his works in the first National Architecture period. Until the beginning of 1930, he continued to provide works of this style in Ankara, Eskisehir, Kutahya and Istanbul. In Ankara, Bursa and Istanbul, he has adapted to his modern architectural style, and continued his attitude with the Art-Deco and the second National Architecture period. Besides the public and civil building designs of Koyunoğlu, there are construction projects, repair projects, monuments, fouantain and tombstone designs. He wrote 37 architectural articles between 1927-1982 and conveyed his thoughts on architecture environment, architectural production and architecture of his period. Koyunoğlu, who was prominent as an architect, has professionally been a ski instructor and a photographer. In our study, Koyunoğlu's architectural design, architectural style characteristics are determined and aims to demonstrate architectural understanding, historical understanding and architectural approach through architectural writing.