Uzaktan eğitim sürecine duyulan güvenin ilkokul paydaş (öğretmen, idareci, veli) görüşlerine göre incelenmesi
A research of confidence in distant education by the shareholders (teacher, manager, parent)
- Tez No: 763467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitim sürecine duyulan güveni ilkokul paydaş (öğretmeni idareci, veli) görüşlerine göre incelemektir. Bu amaçla çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilmiş olup; 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ağrı'da görev yapmakta olan 28 ilkokul idarecisi, 150 sınıf öğretmeni ve bu ilde ikamet eden 201 ilkokul velisinden oluşmaktadır. Katılımcıların görüşlerini almak için kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formunda ilkokul idarecilerine 5, sınıf öğretmenlerine 7 ve ilkokul velilerine ise 4 soru sorulmuştur. Elde edilen veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde ilkokul paydaşlarının uzaktan eğitim sürecinde kullanılan dijital uygulamaları genel anlamda güvenilir buldukları, ancak tüm paydaşların uzaktan eğitimle karşılaştırıldığında geleneksel eğitimi daha güvenilir gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Paydaşlar bu süreçte en çok maddi imkansızlıklardan kaynaklı sorunlar, internet erişimi ve alt yapı sorunları, katılım azlığı ve devamsızlık sorunları yaşamalarından dolayı güvenlerinin zedelendiğini belirtmişlerdir. Sınıf öğretmenlerinin ders verme ile ilgili yeterlik boyutunda kendilerine güven duydukları ancak öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmedikleri için velilere güven duymadıkları ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda uzaktan eğitimin geleneksel eğitimin yerini tutamasa da eğitim-öğretimin devamını sağladığı ve sağlık açısından koruduğu için paydaşlara az da olsa güven duygusu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the confidence in distant education according to the views of education shareholders (teacher, manager, parent). With this purpose, scanning model was used in the study. The study group of the research was selected through easily accessible sampling; it consists of 28 primary school administrators, 150 classroom teachers and 201 primary school parents residing in this city, working in Ağrı in the 2021-2022 academic year. Elementary school managers are asked 5, classroom teachers are asked 7 and parents are asked 4 questions in the semi-structured interview form to elicit the participants' views. The obtained data were analyzed with descriptive analysis. As the findings are examined, it is deduced that elementary school shareholders typically have confidence in digital applications used in distant education; however, all shareholders consider traditional education safer when compared to distant education. Stakeholders stated that their confidence was damaged in this process, mostly due to financial difficulties, problems with internet access and infrastructure, lack of participation and absenteeism. It is concluded that classroom teachers have confidence in themselves as to teaching competence; nevertheless, they do not have confidence in parents as they cannot fulfill the duties and responsibilities of teachers. As a result, it is seen that distant education gives the sense of confidence since it ensures the continuity of education and protects people healthwise even though it cannot replace traditional education.