Pandemi sürecinde kimya öğretiminde öğrenci katılımını geliştirme: Bir eylem araştırması
Improving student participation in chemistry courses during the pandemic: An action research
  1. Tez No: 763468
  2. Yazar: SEVGİ NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK ÖZGÜR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyayı bir anda etkisi altına alan Kovid-19 virüsünün çok hızlı bir şekilde yayılması sonucunda 'salgın' ilan edilmiştir. Ülkemizde salgın sürecinde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB, 2020) tarafından öğrencilerin devamlarının zorunlu olmadığı acil uzaktan öğretim (AUÖ) derslerine katılım sağlama önemli bir hedef haline gelmiştir. Bilinmezliğin hâkim olduğu bu süreçte en önemli görev öğretmenlere düşmüştür. Bu sebeple çalışmanın amacı, salgın sürecinde yüz-yüze eğitimden uzaktan öğretime ani bir geçişe maruz kalan 9. sınıf lise öğrencilerinin uzaktan kimya öğretimine katılımlarını arttırmaktır. Çalışma 2019-2020 bahar döneminde İstanbul'da MEB'e bağlı bir lisede görev yapan araştırmacı kimya öğretmeninin derslerine girdiği 9. Sınıfa devam eden 34 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu kapsamda, iletişim ve etkinlik temelli bir yaklaşım kullanılarak, öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine katılımlarının geliştirilmesi aksiyon (eylem) araştırması yöntemi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Acil Uzaktan Kimya Öğretimine Yönelik Öğrenci Görüş Formu (AUKÖGF), Artırılmış Gerçeklik Deneyim Anketi (AGDA) ile Araştırma Günlükleri kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenin öğrenci katılımı artırmak adına yaptığı uygulamaların öğrenciler tarafından beğenildiği ve öğrenci katılımını artırmada kısmen başarı sağladığı görülmüştür. AUÖ sürecinde kullanılan Artırılmış Gerçeklik (AG) etkinliğinin öğrenci katılımı azaldığı süreçte dâhil edilmesinin öğrenci katılımını artırdığı görülmüştür. Araştırmacı öğretmen küresel salgın gibi ani gelişen durumlarda, ders planının gelişen durumdaki öğrenci davranışlarını dikkate alarak çok iyi tasarlandıktan sonra AUÖ'de kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
A pandemic was declared because of the rapid spread of the COVID-19 virus which affected the world at once. In our country, it has become an important goal to improve student participation in Emergency Remote Teaching (ERT) courses that students are not required to attend by the Ministry of National Education (MoNE, 2020). In this process, where obscurity prevails, the most important task left on the shoulders of the teachers. For this reason, the aim of the study is to increase the chemistry class participation of 9th-grade high school students who are exposed to a sudden transition from face-to-face to emergency remote teaching in the pandemic. The study was conducted with 34 students who attended 9th grade chemistry class that the researcher taught at a high school affiliated with MoNE in Istanbul in the spring semester of 2020. In this context, using a communicative and activity-based approach to improve the students' class participation in ERT process were carried out using the action research method. As a data collection tool, the Student Opinion Form for Emergency Remote Chemistry Teaching, Augmented Reality Experience Questionnaire, and Researcher Diaries were developed by researcher. In the study, it was seen that the practices of the teacher to increase student participation were appreciated by many students and partially successful to improve the student participation. When student participation dropped, the inclusion of Augmented Reality (AR) activity in the ERT process has been beneficial in increasing student participation. It is recommended that lesson planning should be done very well by taking into account student behaviours in urgent situations including a sudden pandemic.