Fomes fomentarius, Fomitopsis pinicola ve Phellinus hartigii'nin Antibiyofilm Aktiviteleri
Antibiofilm Activities of Fomes fomentarius, Fomitopsis pinicola and Phellinus hartigii
  1. Tez No: 763469
  2. Yazar: UMAY MERVE ŞENTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yüzyıllardan beri doğal ürünlerin insanlığa farklı alanlarda hizmet ettiği bilinmektedir. Bu sebeple, var olan doğal ürünlerin araştırılması gerekliliği söz konusudur. Birçok bitki ve mantar gibi doğada bulunan canlılar kullanılarak; antimikrobiyal, antifungal, antibiyofilm, antioksidan testleri denenmiş olmasına rağmen, keşfedilmeyi bekleyen halihazırda çok sayıda doğal ürün bulunmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında Fomes fomentarius, Fomitopsis pinicola ve Phellinus hartigii'nin etanol (EtOH) ve kloroform ekstraklarının 12 E. coli suşu, S. aureus, S. aureus MRSA ve C. albicans mikroorganizmalarına karşı olan antibiyofilm, antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, P. hartigii-EtOH ekstraktının E. coli 7, E. coli 9, E. coli 11, E. coli 12 ve S. aureus suşlarına karşı değişen düzeylerde biyofilm üretimini aktive edici etkisi olduğu görülmüştür. Öte yandan, F. fomentarius-EtOH ekstraktının S. aureus MRSA suşuna ve P. hartigii-kloroform ekstraktının S. aureus MRSA ve C. albicans suşlarına karşı değişen düzeylerde biyofilm üretimini inhibe edici etkisi olduğu gözlenmiştir. Yapılan antioksidan çalışmalarında ise F. fomentarius-EtOH, ekstraktının IC50 değeri 0,865 mg/mL olarak bulunmuşken, IC90 değeri 322,435 mg/mL olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, P. hartigii-EtOH ekstraktının IC50 değeri 0,427 mg/mL olarak bulunmuşken, IC90 değeri 1,839 mg/mL olarak hesaplanmıştır. F. fomentarius-kloroform, F. pinicola-EtOH, F. pinicola-kloroform ve P. hartigii-kloroform ekstraktının uygulandığı konsantrasyonlarda bir antioksidan aktivite gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that natural products have served humanity in different fields for centuries. For this reason, it is necessary to research the existing natural products. By using living things found in nature, such as many plants and mushrooms, although antimicrobial, antifungal, antibiofilm and antioxidant tests have been applied, there are still many natural products waiting to be discovered. Therefore, in this thesis, the antibiofilm, antioxidant and antimicrobial activities of ethanol (EtOH) and chloroform extracts of Fomes fomentarius, Fomitopsis pinicola and Phellinus hartigii against 12 E. coli strains, S. aureus, S. aureus MRSA and C. albicans microorganisms were investigated. As a result, it was observed that P. hartigii-EtOH extract had an activating effect on biofilm production at varying levels against E. coli 7, E. coli 9, E. coli 11, E. coli 12 and S. aureus strains. On the other hand, it was observed that the F. fomentarius-EtOH extract had varying degrees of inhibitory effect on biofilm production against S. aureus MRSA and P. hartigii-chloroform extract against S. aureus MRSA and C. albicans strains. In antioxidant studies, the IC50 value of the F. fomentarius-EtOH extract was found to be 0.865 mg/mL, while the IC90 value was calculated as 322.435 mg/mL. In addition, the IC50 value of the P. hartigii-EtOH extract was found to be 0.427 mg/mL, while the IC90 value was calculated as 1.839 mg/mL. No antioxidant activity was observed at the concentrations of F. fomentarius-chloroform, F. pinicola-EtOH, F. pinicola-chloroform, and P. hartigii-chloroform extracts.