Fomes fomentarius hif büyümesinin maksimum protoplastasyon verimliliği için optimize edilmesi
Optimizing fomes fomentarius hyphal growth for maximum protoplastation efficiency
  1. Tez No: 933316
  2. Yazar: RÜVEYDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biyokimyasal ve mekanik özellikleri nedeniyle fungal biyoteknolojiye olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Mantarlar birçok alanda potansiyele sahiptir. Alt ökaryotlar olarak sınıflandırılan mantarlar, ekolojik faydalardan endüstriyel uygulamalara kadar uzanan rollerle geniş bir fizyolojik ve morfolojik çeşitlilik göstermektedir. Özellikle Ascomycota grubundan hifli mantarlar katı hal fermantasyonu ve biyolojik bozunmada çok önemlidir ve besin emilimi ve enzim salgılanmasında avantajlar sunar. Öte yandan Basidiomycota grubundan Fomes fomentarius da tıp ve malzeme biliminde büyük ilgi görmüştür. Özellikle sürdürülebilir malzeme üretimi konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Biyokimyasal özellikleri ve uygulamaları üzerine yapılan araştırmalar, paketleme ve inşaat gibi endüstriler için ümit verici sonuçlarla genişlemeye devam etmektedir. Tez çalışmasında, F. fomentarius'un biyoteknolojik uygulamalarda daha etkili kullanımı için kritik bir adım olan genetik dönüşüm potansiyelini artırmak için protoplast oluşumunun optimizasyonunu araştırmak amaçlanmıştır. Hücre duvarlarından arınmış hücreler olan protoplastların eldesi, hücre zarına doğrudan erişim sağlayarak yeni genetik materyalin girişini kolaylaştırdıkları için genetik manipülasyon için gereklidir. Protoplast oluşumunun verimliliği, büyüme ortamının bileşimi ve miselyumun enzimle inkübasyon sıcaklığı gibi faktörlerden etkilenir. Bu çalışma, protoplast üretmek için en etkili koşulları belirlemek amacıyla F. fomentarius'un iki suşu olan PaPF11 (dikaryotik) ve Pdm1 (monokaryotik) üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Protoplastasyon sırasında çeşitli katı ve sıvı minimum ortamlar ve farklı inkübasyon sıcaklıklarını içeren bir dizi deney yoluyla, çalışma her suş için biyokütle üretimi, hif büyümesi ve protoplast verimini değerlendirmiştir. Protoplastasyon sırasında 30°C'lik sıcaklık değeri, PaPF11 suşunda protoplast sayısı açısından 37°C'den daha iyi sonuçlar verirken, 30°C'de Pdm1'de protoplast sayısı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Minimum ortam deneylerinde PaPF11 önemli bir büyüme göstermemiş ve deneyler Pdm1 suşu ile devam ettirilmiştir. Bu çalışmada test edilen bu minimum ortamlar arasında daha ileri çalışmalar için umut vadeden ortamlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their biochemical and mechanical properties, interest in fungal biotechnology is growing. Fungi have potential in various areas, showing wide physiological and morphological diversity, with roles from ecological benefits to industrial applications. Filamentous fungi from the Ascomycota group are particularly important in solid-state fermentation and biodegradation, offering advantages in nutrient absorption and enzyme secretion. On the other hand, Fomes fomentarius from the Basidiomycota group has attracted attention in medicine and material science, especially for sustainable material production. Research on its biochemical properties continues to expand, with promising results for industries like packaging and construction. This study investigates the optimization of protoplast formation in F. fomentarius to increase its genetic transformation potential, a critical step for its effective use in biotechnological applications. Protoplasts, cells stripped of their walls, are essential for genetic manipulation, as they allow direct access to the cell membrane for introducing new genetic material. The efficiency of protoplast formation is influenced by factors such as the growth medium composition and incubation temperature. The study focused on two strains of F. fomentarius, PaPF11 (dikaryotic) and Pdm1 (monokaryotic), to determine the best conditions for protoplast production. Through experiments involving various solid and liquid media and different incubation temperatures during protoplastation, the study evaluated biomass production, hyphal growth, and protoplast yield for each strain. The 30°C incubation temperature during protoplastation gave better results than 37°C in terms of protoplast number in PaPF11, while no significant difference was observed in Pdm1. In minimum media experiments, PaPF11 showed minimal growth, so further experiments focused on Pdm1. Promising media for future studies were identified among those tested.