Hemşirelerde duygusal yeme ve duygusal iştah ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors associated with emotional eating and emotional appetite of nurses
- Tez No: 763473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; hemşirelik kadrolarında çalışmakta olan ebe, hemşire ve sağlık memurlarında duygusal yeme ve duygusal iştahı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya, Temmuz- Ekim 2021 tarihleri arasında aktif olarak çalışmakta olan 352 hemşire katılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre dayalı olarak geliştirilen 'Tanımlayıcı Özellikler Formu' ile, 'Duygusal İştah Anketi (DİA)', 'Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ)' ve 'Sürekli Kaygı Envanteri (SKE)' aracılığı ile elektronik ortamda toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri JASP paket programıyla yapışmıştır. Analizlerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, gibi tanımlayıcı istatistikler yanında karşılaştırmalar için Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon analizi, adımsal çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. DİA toplam puanı ve DYÖ toplam puanı arasında pozitif yönlü orta şiddette bir ilişki bulunmaktadır yani duygusal iştah duygusal yemeyi tetiklemektedir. Erkek cinsiyet, DYÖ Toplam puanı, eğitim durumunda lisans mezunu olmak; hemşirelerin DİA toplam puan düzeyini arttıran bağımsız faktörler olduğu saptanmıştır. Erkek cinsiyet (β=-0,166; t=- 3,167; p=0,05). Bu sonuçlara göre hemşirelerin kaygı düzeyleri yüksek olsa da kaygılarının duygusal iştah ve duygusal yeme üzerine etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted in order to determine the factors affecting emotional eating and emotional appetite among midwives, nurses and medical staff who are employed in nursing positions. A total of 352 nurses who were actively working between July and October 2021 participated in this study. The data were collected electronically by means of 'Descriptive Characteristic Form' developed by the researchers using the literature, the 'Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ)', the 'Emotional Eating Scale (EES)' and the 'Trait Anxiety Inventory (TAI)'. Statistical analysis of the data were performed via JASP package program. In addition to the descriptive statistics as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, and median, Mann Whitney U (MWU), Kruskal Wallis (KW) and Pearson correlation analysis and stepwise multiple linear regression analysis were also used for comparisons. Male gender (β=-0.166; t=- 3.167; p=0.05). According to these results, despite the fact that the anxiety levels of the nurses are high, it is seen that their anxiety level has no effect on their emotional appetite and emotional eating.