Abdullah Harmancı'nın Çocuk Kitaplarının Çocuk Edebiyatının Temel İlkeleri Açısından İncelenmesi
A review of Abdullah Harmanci's children's books from the fundamental principles of children's literature
- Tez No: 763474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocukların anlama, anlamlandırma şekilleri, dil gelişimleri, hayal dünyaları, dünyayı ve insanları algılama biçimleri yetişkinlerden farklıdır. Bu farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda onların zihinlerine, dünyalarına hitap eden farklı edebiyat ürünlerine ihtiyaçları olduğu sonucu çıkmaktadır. Çocuk edebiyatı bu ihtiyaçtan doğmuş ve günümüze kadar büyük bir gelişim göstermiştir. Günümüzde çocuklar için hazırlanan çeşitli edebiyat ürünleri bulunmaktadır. Abdullah Harmancı'da çocuklar için çocuk kitapları yazmaya başlayan bir öykücüdür. Bu çalışmada öykücülüğüyle tanınan Abdullah Harmancı'nın 7 çocuk kitabı çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygunluğu bakımından incelenmiştir. Dört bölümden oluşan araştırma nitel araştırma türünün doküman incelemesi tekniğiyle yapılmıştır. Kitaplar dış yapı özellikleri, iç yapı özellikleri ve eğitsel ilkeler başlıkları altında incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen bulgulara göre Abdullah Harmancı'nın çocuk kitaplarının dış yapı özellikleri açısından çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İç yapı özellikleri ile ilgili bulgularda kısa öykülerden oluşan Evliya'nın Sırları adlı kitapta iki öykünün çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olmayan bulgulara rastlanmıştır. Bu iki öykü haricinde tüm kitapların iç yapı özellikleri ve eğitsel ilkeler açısından uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak bakıldığında incelenen tüm yapıtların; dış yapı özellikleri, iç yapı özellikleri ve eğitsel ilkeler bakımından çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's understanding, interpretation, language development, imagination, perception of the world and people are different from adults. Considering these differences, it is concluded that they need different literary products that appeal to their minds and worlds. Children's literature was born out of this need and has shown a great development until today. Today, there are various literary products prepared for children. Abdullah Harmancı is a storyteller who started writing children's books for children. In this study, 7 children's books of Abdullah Harmancı, who is known for his storytelling, were examined in terms of their compatibility with the basic principles of children's literature. The research, which consists of four parts, was conducted with the document analysis technique of the qualitative research type. The books were examined under the titles of external structure features, internal structure features and educational principles. According to the findings obtained as a result of the examination, it has been concluded that Abdullah Harmancı's children's books are in accordance with the basic principles of children's literature in terms of external structure features. In the findings related to the internal structure features, in the book called Evliya'nın Sırları, which consists of short stories, findings that are not suitable for the basic principles of children's literature were found in the two stories. Except for these two stories, it has been concluded that all the books are suitable in terms of internal structure features and educational principles. In general, all the works examined; It has been concluded that it is in accordance with the basic principles of children's literature in terms of external structure features, internal structure features and educational principles.