Okul müziği çerçevesinde geleneksel Türk Sanat Müziği makam sistemi üzerine bir inceleme
A Study on the traditional Turkish Art Music modesystem in the frame of music for schools
  1. Tez No: 76348
  2. Yazar: TURAN SAĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada, Geleneksel Türk Sanat Müziğinde makâmsal yapı ele alınarak, en popüler 20 makamda 1000 eser ezgisel hareket bakımından incelenmiştir. Bu eserlerde kullanılan perdelerin frekansları ve süre değerleri hesaplanmış, daha sonra bu perdelerden diğer perdelere yapılan ezgisel hareketler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, araştırma kapsamına giren 20 makamın eğitim müziğine yönelik dizileri verilmiş ve her makama 5 adet örnek ezgi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, by taking the traditional Turkish Art Music into consideration, a thousand work in the most popüler twenty modes heve been studied in the melodious way. The frequency of the tunes used the in these works and their time values have been calculated, and later the melodious changes from these tunes to the other tunes have been studied. In conclusion, in this study, the lines of these 20 modes which related to the educational music and five examples for each mode have been given in a way to from melodies.