Ayrılma bireyleşme ve sosyal uyum arasındaki ilişkide yetiştirilme hatıralarının rolü
The role of memories of upbringing in the relationship between separation, individualization and social adaptation
- Tez No: 763482
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma ayrılma bireyleşme ve sosyal uyum arasındaki ilişkiyi ve ayrılma bireyleşme ile yetiştirilme hatıralarının sosyal uyum üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada katılımcıların ayrılma bireyleşme düzeyleri, sosyal uyum puanları ve yetiştirilme hatıraları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, yaşları 18 ile 59 arasında değişen, 203 kadın ve 111 erkek olmak üzere toplam 314 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Ayrılma Bireyleşme Envanteri (ABE)”,“Hacettepe Kişilik Envanteri Sosyal Uyum Ölçeği”ve“Yetiştirilme Hatıralarım Ölçeği (s-EMBU)”kullanılmıştır. Ölçekler katılımcılara internet yoluyla ulaştırılmıştır. Bu çalışmada bağımsız gruplar testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları sosyal uyum ve ayrılma bireyleşme arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Analiz sonucunda ayrılma bireyleşme düzeyinin sosyal uyumun anlamlı negatif bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Yetiştirilme hatıraları ve ayrılma bireyleşmenin sosyal uyum üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study research aims to investigate the relationship between separation individuation and social cohesion and the effects of separation individuation and upbringing memories on social cohesion. In this study, the level of separation-individuation and social cohesion scores and upbringing memories are examined. 314 participants aged between 18-59, 230 females and 111 males, participated in this study. Data collection tools used in this study were“Demographic Information Form”,“Separation-Individuation Scale (SIS)”,“The Hacettepe Personality Inventory, Social Adjustment Scale”,“My Memories of Upbringing Scale”. The scales were administered to the participants through the internet. In the present study, Independent Samples T-test, Pearson Correlation Coefficient and Regression Analysis were used in the data analysis. The findings of the current study shows that there is a statistically significant difference between social cohesion and separation-individuation. The result of the analysis shows that it that the level of separation-individuation is a significant negative predictor of social cohesion. Upbringing memories and separation individuation are found to have an effect on social cohesion.