Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin COVID-19 pandemi sürecinde algıladıkları stresin bireyselleştirilmiş bakım uygulamalarına etkisi
The effect of stress perceived by senior nursing students on individualized care practices during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 763481
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, son sınıf hemşirelik öğrencilerinin Covid-19 pandemi sürecinde algıladıkları stresi ve bireyselleştirilmiş bakım algılarını değerlendirerek, bunları etkileyen faktörleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türde planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir devlet üniversitesi ve iki vakıf üniversitesinde, 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Covid-19 pandemi sürecinde klinik uygulamaya çıkan son sınıf hemşirelik öğrencileri (346 öğrenci) oluşturdu. Örneklemini ise, herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmaksızın, araştırmanın amacı, içeriği ve kapsamı konusunda bilgilendirildikten sonra araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 194 öğrenci oluşturdu. Evrenin %56,06'sına ulaşıldı. Verilerin toplanmasında,“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)”ve“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A Hemşire (BBSA-Hemşire) Versiyonu”kullanıldı. Veriler, araştırmanın yapılacağı kurumlardan izin ve etik kurul onayı alındıktan sonra online anket formları (Google Form) ile internet ortamında toplandı. Öğrenciler linke girdiklerinde, bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu okuyarak, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul ettiğini belirten kutucuğu işaretledikten sonra sorulara geçiş yapabildi. Verilerin analizi, SPSS 22.0 paket programı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Öğrencilerin“Algılanan Stres Ölçeği”toplam puan ortalamasının 31,32±5,21 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a descriptive, cross-sectional and correlational type in order to examine the factors affecting them and the relationship between them.by evaluating the stress and individualized care perceptions senior nursing students during the Covid-19 pandemic process. The population of the research consisted of senior nursing students (346 students) who conducted clinical practice during the Covid-19 pandemic in the 2020-2021 academic year at a state university and two foundation universities in Istanbul. The sample consisted of 194 students who voluntarily agreed to participate in the research after being informed about the purpose, content and scope of the research, without using any sampling method. 56.06% of the population was reached.“Structured Information Form”,“Perceived Stress Scale (PSS)”and“Individualized Care Scale-A Nurse (ICS-A-Nurse) Version”were used to collect data. The data were collected via online questionnaire forms (Google Form) after obtaining permission and ethics committee approval from the institutions where the research would be conducted. After the students clicked on the link, they read the informed consent form and checked the box indicating that they voluntarily agreed to participate in the research, and then proceeded to the questions. Data analysis was performed using the SPSS 22.0 package program, by using descriptive, comparative and correlational statistics. It was determined that the total score of the students on the“Perceived Stress Scale”was 31.32±5.21. The total item mean score of the students'“ICS-A-Nurse”was 3.97±0.72. The mean item scores of the“ICS-A-Nurse”sub-dimensions were 4.07±0.73 for“Clinical Status”, 4.05±0.77 for“Decision Making Control”and 3.66±0.95 for“Personal Life Status”.