Sağlık çalışanları arasında COVİD-19 aşı kararsızlığının analizi ve ilaç dışı müdehalelerin etkisi: Bir karma yöntem araştırması
Uptake of COVID-19 vaccines among healthcare workers and the impact of non-pharmaceutical interventions: A mixed methods study
- Tez No: 763489
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEŞER, PROF. DR. MEHMET ÖNDER ERGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Genel Bilgiler COVİD-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının aşılanmaları bulaş riskinin yüksek olması, sağlık personelinin toplum için rol model oluşturması, dolayısıyla toplumun aşılanma oranlarını etkilemeleri açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı pandemi döneminde aşı kararsızlığı yaşayan sağlık çalışanlarının kararsızlık nedenlerini belirlemek, aşılanma oranlarının artırılması için uygulamaya alınmış üç farklı müdahalenin etkisini değerlendirmektir. Yöntem Araştırma sırasında karma araştırma yöntemi kullanılmış olup sırasıyla kantitatif ve kalitatif araştırma basamakları uygulanmıştır. Kantitatif araştırma yöntemi sırasında COVİD-19 aşısını yaptırmış ve yaptırmamış sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri,“Aşı Karşıtlık Ölçeği”ve“Pandemide Aşı Tereddüt Ölçeği”yanıtları toplandı, aşılanma oranlarını artırmak için uygulanan üç farklı müdahalenin etkisi değerlendirildi. Kalitatif yöntemin uygulanma aşamasında aşı olmada kararsızlık yaşayan sağlık çalışanları ile derinlemesine bireysel görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sırasında kullanılan yarı-yapılandırılmış görüşme sorularına rehberlik etmesi için Sağlık İnanç Modeli kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background During the COVID-19 pandemic, vaccination of healthcare workers (HCWs) has a critical role, because of their high-risk exposure, being a role model, and affecting to rate of vaccination rate in society. The aim of this study to investigate the vaccine hesitancy and the role of some different study nudging for unvaccinated HCWs. Methods We conducted a mixed-methods study, the quantitative and qualitative steps were applied in succession. In the quantitative phase the basic sociodemographic details were compared between vaccinated and unvaccinated HCWs, the responses of“The Vaccine Hesitancy Scale”and“The Vaccine Hesitancy Scale in Pandemics”were collected and the effect of three different nudging's were evaluated. In the qualitative phase, in-depth interviews were performed to investigate the vaccine-hesitancy among HCWs. The Health Belief Model was used to guide the in-depth interview questions.