Identification of novel clinical testing methods and sensor-based parameters for sensitive detection of gait and balance impairment in early multiple sclerosis
Erken multipl sklerozda yürüyüş ve denge bozukluğunun hassas tespiti için yeni klinik test yöntemlerinin ve sensör tabanlı parametrelerin belirlenmesi
  1. Tez No: 763497
  2. Yazar: KARDELEN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yürüme ve denge sorunlarının erken multipl sklerozda (MS) nadir olduğu düşünülmektedir, çünkü bu problemler bu aşamada rutin nörolojik muayene ile tespit edilememektedir. Ancak erken MS'de hastalar sıklıkla yürüme ve denge sorunlarından şikâyet ederler ve zorlu görevler kullanıldığında bu sorunlar dijital analiz ile tespit edilebilir. Ayrıca, kantitatif sensör tabanlı ölçüm yöntemleri, hastaların yıllık ilerlemelerinin takibi için kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, MS'in erken evrelerinde yürüme ve denge problemlerinin tespiti için duyarlı olan sensör tabanlı ve klinik parametreleri ve zorlu görev koşullarını tanımlamayı amaçladık. MS hastalarında APDM MobilityLab Sistemini kullanarak bir çalışma protokolü tasarladık. 56 hastayı üç alt gruba ayırdık ve 23 sağlıklı insan MS grubunun erken evreleriyle cinsiyet ve yaş açısından uyumluydu. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubu, APDM OPAL sensörleri kullanılarak Duyusal Etkileşim ve Denge Klinik Testi (CTSIB), Modifiye Denge Hata Puanlama Sistemi (mBESS), Tandem Duruş ve Denge Testi gibi çeşitli denge testlerinde 30 saniye boyunca normal hızlı yürüyüş, Süreli 25 adım yürüyüş (T25FW), tandem yürüyüş ve 30 saniye statik duruş uygulamıştır. Hastalar ayrıca 12 Maddeli Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği (MSWS-12), Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (UEFI) ve 5 Maddeli Modifiye edilmiş Yorgunluk Etki Ölçeği (MFIS-5), EQ-5D-3L ve Beck Depresyon Envanteri (BDI) gibi birkaç hasta temelli sonuç ölçümünü (PROM'lar) tamamladı. Alt ekstremite kas kuvveti, spastisite ve üst ekstremite fonksiyonunu 9 Delikli Çivi Testi (9-HPT) ile, ve ayrıca SARA ve SPRS ölçekleri ile inceledik. Hafif, orta ve şiddetli etkilenmiş MS grupları arasında seçilen denge ve yürüme parametreleri, MSWS-12, UEFI ve MFIS-5'te anlamlı farklılıklar vardı. Tandem yürüyüşü ve normal duruşun, hastalığın erken evrelerinde bir bozukluğu ayırt etmek için duyarlı testler olmadığını bulduk. Sünger zemin üzerinde durmak, özellikle gözler kapalı yapıldığında erken MS'de denge bozukluğunun tespiti için hassas bir yöntemdi. Tek ayak üstünde gözler kapalı duruş, gruplar arasındaki farkı gözlemlemek için en hassas görevdi. Çalışmamız gösterdi ki, hastalar yukarıdaki tüm görevleri yerine getirebilse de, normal hızlı yürüyüş, T25FW, tandem yürüyüş ve statik duruş testleri sırasında elde edilen sensor-temelli parametrelerin birçoğu sağlıklı kontroller ve erken MS hastaları arasında anlamlı şekilde fark göstermekteydi. Bu bulgular zorlamalı yürüyüş ve duruş koşulları sırasında yapılan sensör-temelli ölçümlerin erken MS döneminde dahi dizabiliteyi tespit etmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gait and balance problems are considered to be rare in early multiple sclerosis (MS) as these problems can hardly be detected at this stage by using routine neurological examination. However, patients frequently complain of gait and balance problems in early MS, and these problems can be detected by digital analysis when challenging tasks are used. Moreover, quantitative sensor-based measurement methods have the potential for being used for following up of patients' annual progression. In this study, we aimed to define the sensor-based and clinical parameters and challenging task conditions that are sensitive for the detection of gait and balance problems in the early stages of MS. We designed a study protocol using APDM MobilityLab System in patients with MS. We grouped 56 patients into three subgroups, and 23 healthy people were gender and age-matched with the early stages of MS group. Patients and the healthy control group performed normal speed walk, The Timed 25-foot walking, tandem walk, and quiet stance for 30 seconds in several balance tests such as Clinical Test of Sensory Interaction and Balance, Modified Balance Error Scoring System, Tandem Stance with APDM OPAL sensors. Patients also completed several patient-reported outcome measures (PROMs), such as the 12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), The Upper Extremity Functional Index (UEFI), and The Modified Fatigue Impact Scale 5-Item (MFIS-5), The EQ-5D-3L and The Beck Depression Inventory (BDI). We examined lower extremity muscle strength, spasticity, and upper extremity function with the 9 Hole Peg Test (9-HPT) as well as SARA and SPRS scales. There were significant differences in selected balance and gait parameters, MSWS-12, UEFI, and MFIS-5 between mild, moderate and severe affected MS groups. We found that tandem walk and normal stance are not sensitive tests for discriminate an impairment in the early stages of the disease. Standing on foam was a sensitive method for detection of balance impairment in early MS, especially when performed eyes closed. One limb stance eyes closed stance was the most sensitive challenging task to observe difference between groups. We found that even though patients could perform all the tasks above, there is a significant difference in many sensor-based gait and balance parameters during the normal speed walk, T25FW, tandem walk and quiet stance tests between the healthy controls and early MS patients, pointing out to their significant potential to be used as biomarkers for detecting disability since the earliest stage of MS.