Describing secondary school mentor teachers' mentoring conceptions and motivations in preservice teacher education
Hizmet öncesi öğretmen eğitiminde ortaokul ve lise mentör öğretmenlerinin mentörlük anlayış ve motivasyonlarının betimlenmesi
  1. Tez No: 763549
  2. Yazar: ARİFE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul ve lise (5.-12. sınıf) mentör öğretmenlerinin mentörlük anlayış ve motivasyonlarının betimlenmesidir. Ayrıca mentör öğretmenlerin mentörlük anlayışları ile motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Son olarak, araştırma, mentör öğretmenlerin mentörlük anlayışlarının ve motivasyonlarının konu alanlarına, mentörlük deneyimi yıllarına, okul seviyelerine ve okul türlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'daki 141 ortaokul ve lise mentör öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, Mentörlük Anlayış Ölçeği ve Mentörlük Motivasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışma kapsamında, ölçekler Hollandaca'dan Türkçe'ye çevrilmiş ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Bulgular, mentör öğretmenlerin her bir anlayış ve motivasyon faktörü için yüksek puanlar verme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Mentör öğretmenler, araçsal mentörlük anlayışına göre gelişimsel mentörlük anlayışı faktörü için daha yüksek puanlar verirken, kişisel öğrenme ve üretken sonuç güdüleri faktörleri için neredeyse eşit puanlar vermişlerdir. Mentörlük anlayış ve motivasyon faktörleri arasında ilişkilerin tamamı istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bulunmuştur. Ayrıca sonuçlar, mentör öğretmenlerin anlayış ve motivasyon faktörlerinin konu alanlarına göre farklılaştığını ancak mentörlük deneyimi yıllarına ve okul türlerine göre farklılaşmadığını göstermiştir. Konu alanları Dil ve Sosyal Bilimler grubunda olan mentör öğretmenler, Fen ve Matematik konu alanı gruplarına göre her bir anlayış ve motivasyon faktörü için yüksek puan verme eğiliminde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to describe secondary school (5th – 12th grade) mentor teachers' mentoring conceptions and motivations. It is also aimed to examine relationship between mentoring conceptions and motivations. Lastly, the study aims to examine whether mentor teachers' mentoring conceptions and motivations are differentiated in terms of their subject areas, years of mentoring experience, school levels, and school types. The sample of the study was comprised of 141 secondary school mentor teachers in Istanbul. The data were collected by using the Mentoring Conception Scale (MCS), and the Mentoring Motivation Scale (MMS). Within the scope of this study, the MCS and the MMS were translated Dutch to Turkish and Confirmatory Factor Analysis was performed. The results of the study showed that mentor teachers tended to give high scores for each conception and motivation factors. While mentor teachers reported stronger agreement with a developmental mentoring conception than an instrumental mentoring conception, they reported almost equal agreement on personal learning and generative outcome motives. It was found that all of the relationships between mentoring conception and motivation factors were statistically significant and positive. The results also showed that mentor teachers' conception and motivation factors were differentiated in terms of subject areas but not years of mentoring experience, and school types. Mentor teachers whose subject areas are in Language and Social Science group tended to give high scores for each conception and motivation factor than Science and Mathematics groups.