6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi sonrası ortaokul öğrencilerinin 'deprem' kavramına yönelik bilişsel ve görsel algılarının incelenmesi: Hatay ili örneği
Examination of secondary school students' cognitive and visualperceptions of the concept of 'earthquake' after the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake: Hatay province example
- Tez No: 922574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BENLİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2023 Kahramanmaraş depremi sonrası Hatay ilinde depremi yaşamış öğrenimine devam eden ortaokul 5. 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinin“Deprem”kavramına yönelik bilişsel yapılarının ve görsel imajlarının veri çeşitlemesi yoluyla incelenmesidir. Çalışma grubu, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşayan ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Hatay ili Antakya, Samandağ, Yayladağı ve Reyhanlı ilçesinde beş faklı ortaokulda öğrenimine devam eden toplam 460 (n5.sınıf = 94, n6.sınıf = 108, n7.sınıf = 108, n8.sınıf = 150) öğrenciden oluşmaktadır.“Deprem”konusunda ortaokul öğrencilerinin bilişsel yapılarının ve görsel imajlarının veri çeşitlemesi yoluyla belirlendiği bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada yer aldığı yakınsak paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırmanın nicel verileri,“Depreme Yönelik Tutum Ölçeği”ile nitel verileri ise, deprem kavramı kelime ilişkilendirme testi, öğrenci çizimleri ve öğrencilerle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. İlk aşamada öğrencilerden“Depreme Yönelik Tutum Ölçeği”ne cevap vermeleri istenmiştir. İkinci aşamada ise,“deprem”konusunda kelime ilişkilendirme testine cevap vermeleri, devamında çizim yaparak görselleştirmeleri istenmiştir. Araştırmanın nicel verileri SPSS istatistik programı ile nitel verileri ise, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin depreme yönelik tutumlarının depremde hasar görmeyen ilçeler ve depremde hasar gören ilçelerde sınıf seviyesine göre değişkenlik gösterdiği dikkat çekmiştir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen sonuçlara göre,“Deprem”kavramı ile ilgili kelime ilişkilendirme testi sonuçlarına göre, 4 farklı tema belirlenmiştir. Bu temalar:“duygu olarak deprem”,“doğal afet olarak deprem”,“kayıp olarak deprem”,“destek olarak deprem”. Bütün sınıf düzeylerinde deprem; en çok kayıp olarak deprem temasındaki kelimelerle ilişkilendirdikleri görülmüştür. Öğrencilerin büyük kısmı depremi yaşadıkları can kayıpları, enkazlar ve yıkım olarak nitelendirirken deprem sonrası yaşamlarını anlatan çadır, konteyner ve yardımlardan da söz etmişlerdir. Katılımcıların çizimleri incelendiğinde ise tüm sınıf seviyelerinde depremi, enkaz, ölüm ve çadır şeklinde resmettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the cognitive structures and visual images of 5th,6th, 7th and 8th grade secondary school students who experienced the earthquake in Hatay province after the 2023 Kahramanmaraş earthquake, regarding the concept of“Earthquake”, through data triangulation.The study group consists of a total of n = 460 (n5th grade = 94, n6th grade = 108, n7th grade = 108, n8th grade = 150) who experienced the February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake and are attending five different secondary schools in Antakya, Samandağ, Yayladağı and Reyhanlı districts of Hatay province in the spring semester of the 2023-2024 academic year.It consists of students. In this study, in which the cognitive structures and visual images of secondary school students on the subject of“Earthquake”were determined through data triangulation, a convergent parallel mixed method design, combining qualitative and quantitative research methods, was used. In this study, the quantitative data of the research were collected by the“Attitude Scale towards Earthquakes”and the qualitative data were collected by the earthquake concept word association test, student drawings and semi-structured interviews with students. test and student drawings. In the first stage, students were asked to answer the“Earthquake”scale. In the second stage, they were asked to answer the test of not using words on the subject of“earthquake”and then visualize them by drawing. The quantitative data of the research were analyzed using the SPSS statistical program and the qualitative data were analyzed using the content analysis method. According to the results obtained from the quantitative data of the research, it was noted that students' attitudes towards the earthquake varied according to grade level in the districts that were not damaged by the earthquake and in the districts that were damaged by the earthquake. According to the results obtained from the qualitative data of the research, 4 different themes were determined according to the word association test results related to the concept of“Earthquake”. These themes are:“earthquake as emotion”,“earthquake as natural disaster”,“earthquake as loss”,“earthquake as support”. Earthquake at all grade levels; It was observed that they mostly associated words with the earthquake theme as loss. While most of the students described the earthquake as the loss of life, debris and destruction they experienced, they also talked about tents, containers and aid describing their lives after the earthquake. When the drawings of the participants were examined, it was determined that they depicted the earthquake as debris, death and tents at all grade levels.