Lisanslı spor yapan ortaokul öğrencilerinin sporun yaşam becerilerine etkisiyle ilgili algıları
Perceptions of licensed secondary school students playing sports about the effect of sports on their life skills
  1. Tez No: 905890
  2. Yazar: ONUR BEGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı lisanslı spor yapan ortaokul öğrencilerinin sporun yaşam becerilerine etkisiyle ilgili algılarının incelenmesidir. Araştırma nicel verilere dayalı, durum tespitine yönelik tarama modelinde bir çalışmadır. Bu araştırmanın evrenini 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Bolu ili Merkez İlçede lisanslı spor yapan 894 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Bolu ili Merkez ilçede lisanslı spor yapan ve gönüllü olarak araştırmaya katılan toplam 419 öğrencinin %50,8'i (213) kız ve %49,2'si (206) erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında öğrencilerin; cinsiyet, öğrenim düzeyi, spor branşı, haftada yaptıkları antrenman saati sahip oldukları lisans süresini belirlemeyi amaçlayan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada ölçme aracı Cronin ve Allen (2017) tarafından geliştirilen ve Türk kültürüne Düz ve Açak (2018) tarafından uyarlanan ''Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği''(SYBEÖ) kullanılmıştır. Ölçek, zaman yönetimi, iletişim, liderlik, takım çalışması, sosyal, duygusal ve amaç belirleme becerileri olmak üzere 7 alt boyut ve 31 maddeden oluşmaktadır. Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeğinin tamamı için Cronbach-Alfa katsayısı 0,85'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to examine the perceptions of licensed secondary school students who do sports regarding the effect of sports on their life skills. It was examined based on the scanning model aimed at describing students' perceptions about the impact of sports on life skills according to student opinions. The population of this research consists of 894 secondary school students who do licensed sports in the Central District of Bolu province in the fall semester of the 2022-2023 Academic Year. The sample of the research consists of a total of 419 students, 50.8% (213) of whom are female and 49.2% (206) of whom are male students who do sports voluntarily and participate in the research voluntarily in the central district of Bolu province. In collecting data in the research, students; A“Personal Information Form”was used, which aims to determine gender, education level, sports branch, training time per week, and license period they have.“The Impact of Sports on Life Skills Scale”(SYBEÖ), developed by Cronin and Allen (2017) and adapted to Turkish culture by Düz and Açak (2018), was used as the measurement tool of the research. The scale consists of 7 sub-dimensions and 31 items: time management skills, communication skills, leadership skills, team work, social skills, emotional skills and goal setting skills. The Cronbach-Alpha coefficient for the entire Impact of Sports on Life Skills Scale is 0.85. As a result of the research, the effects of sports on life skills of secondary school students who do licensed sports in terms of gender, education level (grade), sports branch and weekly sports hours variables, time management, communication skills, leadership skills, teamwork, social skills and goal setting skills.