Farklı yaş gruplarındaki pediatrik hastalarda laparoskopik inguinal herni operasyonlarında laringeal maske (LMA) ve endotrakeal entübasyonun intraoperatif ve postoperatif solunum parametrelerine etkilerinin karşılaştırılması
The effects of laryngeal mask (LMA) and endotracheal intubation on intraoperative and postoperative respiratory parameters in laparoscopic inguinal herni operations in pediatric patients in different age groups
  1. Tez No: 763553
  2. Yazar: DAMLA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmada; genel anestezi altında laparoskopik ingunal herni cerrahisi geçirecek iki farklı yaş grubu çocuklarda (0-24 ay ve 25 ay-144 ay) hava yolunun; LMA veya ETT seçimine göre intraoperatif ve postoperatif solunum parametrelerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ikincil olarak da iki farklı yaş grubunda iki farklı yöntemle ile hava yolu sağlanmasının; bu hastalarda anestezi, cerrahi ve derlenme sürelerinde farklılık oluşturup oluşturmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Çocuk Hastanesi Ameliyathanelerinde; Ağustos 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında genel anestezi altında laparoskopik inguinal herni operasyonu planlanan hastalar dahil edilmiştir. Etik kurul onayı alındıktan sonra; hasta ve ebeveyni bilgilendirilmiş ve onamları alınmıştır. Yaşları 0-144 ay arasında ASA 1-2 grubunda, 180 hasta, çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların, demografik verileri ve yandaş hastalıkları kaydedilmiştir. Hastalar; yaşları ve genel anestezi idamesinde, hava yolunun LMA ya da ETT seçimine göre 4 gruptan birine kapalı zarf yöntemiyle randomize edilmiştir. Grup 1 (0-24 ay LMA uygulanan hastalar), Grup 2 (25-144 ay LMA uygulanan hastalar), Grup 3 (0-24 ay ETT uygulanan hastalar), Grup 4 (25-144 ay ETT uygulanan hastalar) olmak üzere her gruba 45 hasta dahil edilmiştir. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra sevofluran ile maske indüksiyonunu takiben rutin anestezi monitorizasyonu yapıldı. Hastalara 1mg/kg lidokain, 3mg/kg Propofol ve 1mcg/kg fentanil ile indüksiyon yapıldı. Entübe edilecek vakalara 0.6mg/kg rokuronyum ilave edildi. Tüm gruplarda %1.2-1.5 minimum alveolar konsantrasyon (MAK) sevofluran ile anestezi idamesi sağlandı. Hastaların intraoperatif dönemde vital bulguları ve solunum parametreleri (karın içi basınç, p pik, end-tidal karbondioksit), anestezi, cerrahi ve derlenme süreleri kaydedildi. Hastalar operasyon bitiminde standart uyandırma prosedürüyle uyandırıldıktan sonra derlenme sürecinde solunum komplikasyonları (bronkospazm, laringospazm, aspirasyon, öksürük, desatürasyon) ile bulantı, kusma ve postoperatif 2. saatte bulantı, kusma, boğaz ağrısı açısından değerlendirildi. Ayrıca primer cerrahtan, işlem koşullarını 1-5'e kadar puanlayarak değerlendirmesi istendi. Bulgular: Çalışmamıza her grupta 45 hasta olmak üzere toplam 180 hasta dahil edilmiştir. Aynı yaş grubu hastalar arasında demografik veriler, vital bulgular veya cerrahi süre açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; children of two different age groups (0-24 months and 25 months-144 months) who will undergo laparoscopic ingunal hernia surgery under general anesthesia were included. It was aimed to compare the effects of providing airway with LMA or ETT on intraoperative and postoperative respiratory parameters. Secondly, in the study, providing an airway with two different methods in two different age groupsit was aimed to investigate whether there was a difference in anesthesia, surgery and recovery times in these patients. Materials and Methods: This study was carried out in Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Children's Hospital Operating Rooms. Patients scheduled for laparoscopic inguinal hernia operation under general anesthesia between August 2021 and July 2022 were included. After the approval of the ethics committee; the patient and his/her parents were informed, and then their consent was obtained. 180 patients, aged 0-144 months, in the ASA 1-2 group, were included in the study. Preoperatively patients' demographic data and co-morbidities were recorded. Patients were randomized to one of the 4 groups by the closed envelope method according to their age and whether the airway was provided by LMA or endotracheal intubation in the maintenance of general anesthesia. Group 1 (0-24 months LMA applied), Group 2 (25-144 months LMA applied), Group 3 (0-24 months ETT applied), Group 4 (24- 144 months ETT applied) consisted of and 45 patients were included in each group. After the patients were taken to the operating room, routine anesthesia monitoring was performed after mask induction with sevoflurane. Afterwards, 1 mg/kg lidocaine, 3 mg/kg Propofol and 1mcg/kg fentanyl was used for induction. 0.6 mg/kg rocuronium was added to if the patient would intubated. Anesthesia was maintained with 1,2-1,5% minimum alveolar concentration (MAC) sevoflurane in all groups. During the intraoperative period, vital signs and respiratory parameters (intra-abdominal pressure, p peak, end-tidal carbon dioxide), anesthesia, surgery and recovery times were recorded. After the patients were awakened with the standard awakening procedure at the end of the operation, they were evaluated in terms of respiratory complications (bronchospasm, laryngospasm, aspiration, cough, desaturation), nausea, vomiting, and nausea, vomiting and sore throat in the 2nd postoperative hour. In addition, the primary surgeon was asked to evaluate the procedure conditions by scoring 1-5. Results: A total of 180 patients were included in our study, 45 patients in each group. There was no significant difference between patients in the same age group in terms of demographic data, vital signs or surgical time.