Hafif kafa travmalı hastalarda kranial BT taramalarına karar vermede yapay zekâ uygulamaları ile hekimlerin karşılaştırılması
Comparing physicians with artificial intelligence applications in decision-making for cranial CT scans in patients with mild head trauma
  1. Tez No: 914705
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEM AKIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, acil servise hafif kafa travması ile başvuran hastalarda kranial BT çekimi kararı verilmesinde Chat Generation Pre-Training-4 (ChatGPT-4)'ün kullanılabilirliğini araştırmak ve bu konuda klinisyenlerin karar verme süreçlerine katkı sağlayıp sağlayamayacağının belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamız prospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmaya 3. basamak üniversite hastanesi acil servisine hafif kafa travması ile başvuran farklı yaş gruplarındaki 957 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalarda hekimlerin ve ChatGPT-4'ün kranial Bilgisayarlı Tomografi (BT) çekim kararları kaydedilmiştir. Erişkin hastalarda Kanada BT kuralları ve pediatrik hastalarda PECARN BT kurallarına göre BT çekim endikasyonları ile hekimlerin ve ChatGPT-4'ün BT çekim kararları uygun istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to investigate the usability of Chat Generative Pre-Training-4 (ChatGPT-4) in decision-making for cranial CT scans in patients presenting to the emergency department with mild head trauma and to evaluate whether it can contribute to clinicians' decision-making processes. Methods: Our study was designed as a prospective and observational study. A total of 957 patients of varying age groups who presented with mild head trauma to the emergency department of a tertiary university hospital were included. For all patients, the cranial Computed Tomography (CT) scan decisions made by physicians and ChatGPT-4 were recorded. In adult patients, CT scan indications were assessed based on the Canadian CT Head Rules, while in pediatric patients, the PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network) rules were utilized. The CT imaging decisions of physicians and ChatGPT-4 were compared using appropriate statistical methodologies to evaluate their concordance and diagnostic accuracy. Results: ChatGPT-4 demonstrated higher concordance with the Canadian CT Head Rules and PECARN guidelines for cranial CT scan decision-making in patients with mild head trauma compared to physicians.