Yoğun bakım ünitesinde hasta mahremiyetinin sağlık çalışanları gözünden değerlendirilmesi
Evaluation of patient privacy in the intensive care unit from the perspective of healthcare professionals
- Tez No: 763555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mahremiyet, hayatın her alanında yer alan önemli bir kavramdır. Mahremiyetin bireyler ve kültürler arası farklılık göstermesi kavramın açıklanmasını ve sınırlarının belirlenmesini zaman zaman zorlaştırmaktadır. Ancak genel bir tanımlama ile mahremiyet; kişiye özel olan ve diğer insanlardan korumak istediği tüm hususları kapsamaktadır. Mahremiyetin hayatın her alanında yer alması ile birlikte sağlık hizmet sunumunda özellikle yoğun bakım üniteleri minvalinde özel olarak değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yoğun bakım üniteleri yaşamsal fonksiyonları risk altında olan kritik hastaların bulunduğu, yerleşim biçimi, sunulan tıbbi tedavi ve bakımın diğer birimlerden ayrıcalık taşıdığı, hastaların 24 saat gözlemlendiği ve refakatçilerinin bulunmadığı yataklı servislerdir. Yoğun bakım ünitelerinin hastanenin diğer birimlerinden farklı ve özellikli bir birim olması mahremiyet açısından da farklılıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu araştırmada yoğun bakım ünitesinde hasta mahremiyetinin sağlık çalışanları gözünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Bursa il merkezindeki üç hastanede görev yapan 403 hekim, hemşire ve klinik destek personeline ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket formu literatür taraması, saha gözlemleri ve uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Anket formunda hasta mahremiyetinin sağlık çalışanları gözünden değerlendirilmesini sağlayan 29 ifade bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarından bu ifadeleri bilinci açık ve bilinci kapalı hastalar için ayrı ayrı değerlendirmeleri talep edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; fiziksel ve bilgi mahremiyetine en çok, sosyal mahremiyete en az dikkat edildiği, bilinci açık hastanın mahremiyetine bilinci kapalı hastaya göre daha çok dikkat edildiği ve meslek grubu olarak hemşirelerin hekim ve klinik destek personeline kıyasla hasta mahremiyetine daha çok dikkat ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Privacy is a significant concept in every sphere of life. The difference between individuals and cultures for privacy complicates explaining the concept and setting its boundaries from time to time. However, in general definition, privacy covers all the aspects that are private and that are wanted to be protected from other people. Along with the inclusion of privacy in all areas of life, it matters to evaluate this in the delivery of health care, especially in the form of intensive care units. The intensive care units are inpatient services where critically ill patients whose vital functions are at risk, where the layout, medical treatment, and care offered have precedence over other units, where patients are observed 24 hours a day and which include no attendants. Since the intensive care units are different and special units from the other units of the hospital, it also paves the way for differences in terms of privacy. This study aimed to evaluate patient privacy in the intensive care unit from the perspective of healthcare professionals. In this study, it is reached 403 physicians, nurses, and clinical support staff who render service in three hospitals located in Bursa city center. The questionnaire technique was used as a data collection tool in the study. The questionnaire form was created by the researcher through literature review, field observations, and expert opinions. The questionnaire form has 29 statements that provide the evaluation of patient privacy from the perspective of healthcare professionals. Healthcare professionals were asked to evaluate these statements separately for conscious and unconscious patients. According to the results of the study, it was determined that physical and information privacy was paid the most attention and social privacy was the least attention, the privacy of the conscious patient was paid more attention than the unconscious patient, and as a professional group, nurses paid more attention to patient privacy compared to physicians and clinical support staff.