Bulanık mantık denetleyici ile bir demir kürenin elektromanyetik olarak boşlukta tutulması
The Elektromagnetic suspension of an iron ball with fuzzy logic control
  1. Tez No: 76356
  2. Yazar: ZEKİ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, hızlı tren, konveyör ve rüzgar tünellerinde kullanılan elektromanyetik olarak boşlukta tutma sisteminin bir prototip tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bunun için düşey doğrultudaki bir elektromıknatısla bir demir- küre yer çekim kuvvetine karşı boşlukta denge halinde tutularak; sisteme yapılan dış bozcu etkilere karşı demir kürenin sabit tutulması sağlanmıştır. Sistemin denetiminde, bir kişisel bilgisayar, 12 bit AD/DA giriş-çıkış kartı ve denetim yöntemi olarak ta bulanık mantık kullanılmıştır. Demir kürenin pozisyonu ile orantılı olarak optik konum algılayıcıları tarafından üretilen sinyaller, bulanık mantık denetleyicisinin girişine uygulanarak burada değerlendirilmiş ve çıkışta küreyi istenilen pozisyonda tutan bir denetim çıkışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a prototype design of electromagnetic suspension system, which is used in the speedy trains, conveyors and wind tunnels, has been realized. A steel ball is suspended by an electromagnet to realize this purpose. This approach has enabled the air cushion between the rail and the train to be kept steady against outside effects. In controlling the system, a PC computer, 12-bit AD / DA input-output board and as the control method, the fuzzy logic are used. The input signals, which arc obtained as proportional with steel ball positions, coming from the sensor of optic position are assessed in the fuzzy system. These input signals have been assessed here by being applied to the entrance of the fuzzy system and a control output which holds the steel ball in the required position is also obtained.