Şiirle psiko-eğitim programının ergenlerin sosyal kaygı, okul motivasyonu ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of poetry and psycho-educational program on social anxiety, school motivation and subjective well-being levels of adolescents
  1. Tez No: 763585
  2. Yazar: TURGAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiirle psiko-eğitim programının ergenlerin sosyal kaygı, okul motivasyonu ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi olup olmadığını incelemektir. Araştırma, karma araştırma yöntemine ve sıralı açıklayıcı desene göre yürütülmüştür. Araştırmanın nicel aşamasında deneysel desen türlerinden biri olan ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel aşamasında ise fenomenolojik desen kullanılmıştır. Şiirle psiko-eğitim programı alanında uzman olan iki Rehberlik ve Psikolojik Danışman ile iki Türkçe öğretmeninin görüşü alınarak oluşturulmuş ve 8 oturum olarak tasarlanmıştır. Veriler,“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Ortaokul Öğrencileri İçin Okul Motivasyonu Ölçeği, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Şiirle Psiko-eğitim Değerlendirme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 12 deney ve 12 kontrol grubunda olmak üzere toplam 24 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Deneysel çalışma sonucunda grupların ön test ve son test puanları karşılaştırılmıştır. Ön test bulgularına göre gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Grup içi karşılaştırmaya göre kontrol grubunun sosyal kaygı, okul motivasyonu ve öznel iyi oluş düzeylerinin ön test ve son test puanlarının farklılık göstermediği; deney grubunun ön test son test puanlarına göre öznel iyi oluş düzeylerinin arttığı ve sosyal kaygı düzeylerinin azaldığı, ancak okul motivasyon düzeylerinde farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma sonucuna göre, deney grubunun öznel iyi oluş düzeyleri, kontrol grubunun öznel iyi oluş düzeylerine göre artmış; deney grubunun sosyal kaygı düzeyleri kontrol grubunun sosyal kaygı düzeylerine göre azalmıştır. Ancak iki grup karşılaştırıldığında okul motivasyonunda anlamlı bir değişiklik bulunamamıştır. Araştırmanın nitel bulgularına göre şiire yönelik ilgi ve tutum, empati ve duygu farkındalığı, öznel iyi oluş artmış, sosyal kaygı azalmıştır. Okul motivasyonu düzeyinde nicel verilerin aksine bazı katılımcılarda artış yaşanmıştır. Şiirle psiko-eğitim programı genel manada ergenler üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the psycho-education program with poetry has an effect on adolescents' social anxiety, school motivation and subjective well-being. The research was carried out according to mixed research method and sequential explanatory design. In the quantitative phase of the research, one of the experimental design types, the pretest-posttest experimental design with control group, was used in the qualitative phase of the phenomenological design. It was created by taking the opinions of two Guidance and Psychological Counselors and two Turkish teachers who are experts in the field of poetry psycho education program and designed as 8 sessions. Data were collected using“Social Anxiety Scale for Adolescents, School Motivation Scale for Secondary School Students, Adolescent Subjective Well-Being Scale and Poetry Psycho-education Evaluation Form”. The study group of the research consisted of a total of 24 secondary school students, 12 of which were in the experimental group and 12 in the control group. As a result of the experimental study, the pre-test and post-test scores of the groups were compared. There was no significant difference between the groups according to the pre-test findings. According to the in-group comparison, the pre-test and post-test scores of the control group's social anxiety, school motivation and subjective well-being levels did not differ; It was determined that subjective well-being levels increased and social anxiety levels decreased according to the pre-test and post-test scores of the experimental group, but there was no difference in school motivation levels. According to the results of the comparison between the groups, the subjective well-being levels of the experimental group increased compared to the subjective well-being levels of the control group; The social anxiety levels of the experimental group decreased compared to the social anxiety levels of the control group. However, when the two groups were compared, no significant change was found in school motivation. According to the qualitative findings of the study, interest and attitude towards poetry, empathy and emotional awareness, subjective well-being increased, and social anxiety decreased. Contrary to the quantitative data, some participants experienced an increase in school motivation level. Psycho education program with poetry has a positive effect on adolescents in general.