The impact of the 30th october earthquake on the COVID-19 pandemic in Izmir and its vicinity
30 ekim depreminin İzmir ve çevresinde COVID-19 pandemisine etkisi
  1. Tez No: 763589
  2. Yazar: TUĞBA ARU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BURÇAK BAŞBUĞ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 30 Ekim İzmir Depremi'nin COVID-19 vaka sayısı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. COVID-19 pandemisinin tanınmasıyla şehir içinde ve çevresinde sosyal mesafe ve maske kurallarının uygulanması için birçok önlem alınmıştır. Ancak, pandemi ile aynı zamana denk gelen depremler, bunların etkili bir şekilde uygulanmasını engellemekte ve dolayısıyla virüsün yayılmasını artırmaktadır. Depremler ve diğer afetler pandemilerle baş etmeyi zorlaştırıyor. Araştırmalar Pandemilerle daha iyi başa çıkabilmek için şehirlerin depremlere daha hazırlıklı olması gerektiğini göstermekte. 30 Ekim'de yaşanan İzmir depremi bunun en iyi örneklerinden olmuştur. Bu çalışma, anket tasarımı kullanılarak oluşturulmuş. Anket verileri SPSS programı üzerinde analiz edilmiştir. Anket sonuçları, depremin COVID-19 salgını üzerinde ağırlaştırıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor. COVID-19 pandemisi dünyadaki son pandemi değildir, bu nedenle bu çalışma birden fazla afetle başa çıkmak için çoklu tehlike senaryosuna bir örnek olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on the effect of the 30th October Earthquake in Izmir on the number of COVID-19 cases. There have been many measures to implement social distancing and mask mandates in and around the city. However, earthquakes coinciding with a pandemic prevent their effective practice, thus increasing the proliferation of the virus. Earthquakes and other disasters make it difficult to deal with pandemics. Studies indicate that cities need to be more prepared for earthquakes to be better able to handle pandemics. The Izmir earthquake on the 30th October 2020 was one of the best examples of this. This research is based on a survey design and the analysis of the survey data. The survey results were analyzed on SPSS. Survey results show the earthquake has an aggravating effect on the COVID-19 pandemic. COVID-19 pandemic is not the last pandemic in the world, so this study aims to be an example of multi-hazards scenario to cope with multiple disasters.