TİVA verilen hipertansif hastalarda magnezyum sülfat ın kognitif fonksiyon ve EEG üzerine etkisi
Effects of magnesium sulphate on cognitive function and EEG at the hypertensive TIVA given patients
  1. Tez No: 324935
  2. Yazar: AYŞE AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada kliniklerde sık kullanılan, magnezyum sülfatın cerrahi bir operasyon sırasında TİVA anestezi uygulanan hastalarda; kognitif fonksiyon ve EEG üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Bu amaçla Nisan-Ekim 2012 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine elektif şartlarda herhangi bir cerrahi operasyon için serviste takibe alınan ASA II-III risk grubundan, 50-65 yaş arası 50 hasta çalışmaya alındı. Hastalara premedikasyon uygulanmadı, grup M ve K olarak iki eşit gruba ayrıldı. Her iki gruba TİVA anestezi yapıldı. Grup M preoperatif 10 dakikada 30 mg/kg/saat yükleme ve intraoperatif 10 mg/kg/saat idame intravenöz (iv) magnezyum sülfat infüzyonu verildi. Grup K ise magnezyum sülfat yerine % 0.9 luk izotonik sodyum klorür infüzyonu verildi.Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 5. gün kontrol rutin EEG çekilerek değerlendirildi. Hastaların KAH (Kalp atım hızı), SAB (Sistolik arter basıncı), DAB (Diastolik arter basıncı), MAB (Ortalama arter basıncı), SPO2 ( Periferik oksijen satürasyonu) değerleri preoperatif, anestezi süresince her 10 dk' da bir ve dekürarizasyon sonrası 5. ve 10. dk' larda kaydedildi. Hastalara operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. saat ve 5. gün mini mental test (MMT) yapıldı.Grupların preoperatif SAB değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaz iken, indüksiyon sonrası 5-50. dk arası aralıklarında ise anlamlı derecede fark olduğu belirlendi. İndüksiyon sonrası 60. dk dan itibaren gruplar arasında SAB değerleri arasında bir fark bulunmaz iken, dekürarizasyon sonrası 5. dk ise anlamlı bir fark olduğu bulundu. Grupların peroperatif, indüksiyon sonrası ve dekürarizasyon sonrası tüm zamanlardaki DAB değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar OAB değerleri açısından karşılaştırıldığında indüksiyon sonrası 20. 30. dk lar ve dekürarizasyon sonrası 5. dk da anlamlı, diğer zamanlarda ise anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar arasında KAH değerlerinde preoperatifden indüksiyon sonrası 120. dakikaya kadar istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaz iken, indüksiyon sonrası 130. ve 140. dk Grup M' nin Grup K'ye göre anlamlı derecede yüksek olduğu, dekürarizasyon sonrası 10. dk değere göre de anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Gruplar SpO2 açısından karşılaştırıldığında, Grup K indüksiyon sonrası 5., 60. dk ve dekürarizasyon sonrası 5. ve 10. dk SpO2 değerlerinin Grup M değerlerinden anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer tüm zamanlarda gruplar arasında SpO2 değerleri açısından anlamlı bir farklılık belirlenmedi.Grupların preoperatif, postoperatif 1. saat ve 5. gündeki MMT değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p?0.05). Grup M kendi içinde MMT açısından karşılaştırıldığında postoperatif 1. saat ve 5.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to analyse whether magnesium sulphate, which is used frequently in clinics, has any impact on cognitive function and EEG in patients for whom TIVA anaesthesia was implemented during a surgery operation.To this end, 50 patients between the ages of 50-65 in the ASA II-II risk group, who were followed for any surgery operation due to elective conditions at Yüzüncü Yıl University Medicine Faculty Hospital between April-October 2012, were selected for the study. Premedication was not implemented to the patients and they were split into two equal groups M and K. TIVA anaesthesia was implemented to both groups. Group M was given intravenous (iv) magnesium sulphate infusion with preoperative 10 minute 30 mg/kg/hour loading and intraoperative 10 mg/kg/hour maintenance. Group K was given 0.9% isotonic sodium chloride infusion instead of magnesium sulphate.Preoperative and postoperative 5th day control was evaluated for all patients by routine EEG implementation. For all patients, HR (Heart rate), SAP (systolic artery pressure), DAP (diastolic artery pressure), AAP (average artery pressure), SPO2 (Peripheric oxygen pressure) values were recorded preoperative, every 10 minutes during anaesthesia, and in the 5th and 10th minutes after decurarisation. Mini mental test (MMT) was implemented to patients before operation and in the 1st hour and 5th day after operation.It is found that there is not a statistically significant difference in the preoperative SAP values of groups while there is a significant difference in the values between the 5th and 50th minutes after induction. While there is not a difference in the SAP values of groups starting with the 60th minute after induction, there is a significant difference in the values in the 5th minute after decurarisation. There is not statistically significant difference in the SAP values of groups in all times preoperative, after induction and after decurarisation. When the groups were compared in terms of their AAP values, a statistically significant difference was found in the 20th, 30th minutes after induction and in the 5th minute after decurarisation; no statistically significant difference was found at other times. Between the HR values of the groups, no statistically significant difference was found from preoperative until the 120th minute after induction while the value of Group M was found to be statistically significantly higher than the value of Group K in the 130th and 140th minutes; and it was found to be significantly lower compared to the 10th minute value after decurarisation. When the groups were compared according to their SpO2, the SpO2 value of Group K was found to be significantly higher than the value of Group M in the 5th and 60th minutes after induction and in the 5th and 10th minutes after decurarisation. At all other times, no significant difference between the SpO2 values of the groups was found.No statistically significant difference was found in the MMT values of groups preoperative, postoperative 1st hour and 5th day (p?0.05).