İnsan hatalarının belirlenmesinde kullanılan tekniklerin incelenmesi ve bir endüstriyel uygulama
Analysis of human errors identification (HEİ) techniques and an industrial application
  1. Tez No: 76359
  2. Yazar: ALİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
III İNSAN HATALARININ BELİRLENMESİNDE KULLANILAN TEKNİKLERİNİN İNCELENMESİ VE BİR ENDÜSTRİYEL UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Ali GÜMÜŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Tehlikelerin, ekipman defolarının ve insan hatalarının sebep olabileceği kazaları belirlemek için fabrika veya sistemin incelenmesini sağlayacak Olasılıklı Risk (tehlike) Değerlendirme Yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemler kazaların gerçekleşme ihtimalini ve sonuçların derecesinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Günümüzde Olasılıklı Risk Değerlendirmeleri sadece makine ve çevresel hataları değil, insan hatalarını da göz önünde bulundurur duruma gelmiştir. Bu durumda insandan kaynaklanan hataların belirlenmesi için geliştirilen teknikler, sistemin toplam risk değerlendirmesinde kullanıldığı için büyük önem kazanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Olasılıklı Risk Değerlendirme kavramı içindeki İnsan Güvenilirlik Değerlendirmesi incelenmiştir. Ayrıca bu persfektifden însan Hataları Değerlendirmesi (Human Error Identification - HEI) Tekniklerinin yeri ve bu yöntemler içindeki konumu tespit edilmiştir.IV Çalışmanın ikinci Bölümünde literatürde rastlan ve uygulamalarda en sık gözlenen temel İnsan Hataları Değerlendirme Teknikleri incelenmiştir. Üçüncü Bölümde ise bir İnsan Hatası Değerlendime Tekniği olan Hata Ağacı Analizi kullanılarak bir işletmede uygulama çalışması yapılmıştır. Dördüncü Bölüm'de, İnsan Hatası Değerlendirme Teknikleri uygulamalı karşılaştırmalarına da yer verilerek tavsiye ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması (5002022) İnsan Hataları Değerlendirmesi, Ergonomi 82 Yard. Doç. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF HUMAN ERRORS IDENTIFICATION (HEI) TECHNIQUES AND AN INDUSTTAL APPLICATION (M. Sc. Thesis) AU GÜMÜŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT In order to identify the accidents which could occur due to dangers, equipment failures and human errors, Probabilistic Risk Assessment Techniques (PRA) are developed and these techniques are used in analysing firms or systems in these firms. These techniques are mainly useful in identification of accident probabilities and results evaluation. In today's world Probabilistic Risk Assessment Techniques (PRA) does not only consider errors due to machine and environment but human errors as well. In this situation the techniques which are developed to identify human errors are essentially considered, because of being used in the total risk assessment of a system. In the first part of this study, Human Reliability Assessment, which takes place under the concept of Probabilistic Risk Assessment is studied. Also, in the light of this perspective, the place and importance of Human Error Identification Techniques are identified.VI In the second part of the study, the main Human Error Identification Techniques which take place in literature and which are commonly used in applications are studied. In the third part by using Fault Tree Analysis (FT A), which is also a Human Error Identification Technique, an application is carried out in a firm. In the fourth part, by analysing the applied comparison of the Human Error Identification Techniques, necessary advises are given. Science Code Key Words Page Number Adviser Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması (5002022) Human Errors Identification, Ergonomics 82 Yard. Doç. Dr. Mustafa KURT