3X16 Ci Am-Be izotopik nötron kaynağı kullanılarak nötron aktivasyon analizi ile elementel dedeksiyon limiti tayini
Using 3x16 Ci Am-Be neutron sources determination of elemental detection limits with naa method
- Tez No: 76358
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde yürütülmekte olan“3x16 Ci Am-Be nötron hücresinde nükleer ölçümler”adlı alt projenin bir parçasıdır. Çalışmanın amacı üç adet 16 Ci Am-Be nötron kaynağının kombinasyonundan oluşan nötron ışınlama sisteminde nötron aktivasyon analizi (NAA) ile elementlerin dedeksiyon ve nicel tayin limitlerinin belirlenmesidir. Numune ışınlama pozisyonundaki termal nötron akısı yaklaşık olarak 3.1 04 n.cm^.s'1 'dir. Işınlanan numuneler HPGe dedektör ve ilgili elektronikten oluşan gama spektrometresinde sayılmıştır. Çalışma kapsamında Na, Al, Cİ, K, V, Mn, Co, Cu, Zn, Ga, Ge, As, Se, Br, Rb, Sr, Mo, Ru, Ag, Cd, in, Sb, Te, I, Cs, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy, Ho, Er, Yb, Lu, W, ir, Pt, Au, Th ve U elementlerinin alt dedeksiyon ve nicel tayin limitleri tespit edilmiştir.Alt dedeksiyon ve nicel tayin limitleri elementlerin özelliklerine göre değişmekte olup, bu değerler alt dedeksiyon limiti için 10“1 g - 2.1 0”6 g, nicel tayin limiti için ise 5.10“1 g - 6.10”6 g arasındadır. Anahtar Kelimeler NAA, Dedeksiyon limiti, Nicel tayin limiti
Özet (Çeviri)
This study is a part of the sub project that so-called“nuclear measurements in 3x16 Ci Am-Be neutron cell”which is carried out in Ankara Nuclear Research and Training Center. The object of the study is to determine the lower limits of detection and the limits of the quantitative determination of the elements with neutron activation method in the irradiation system which consists of the combination of three each 16 Ci Am-Be neutron sources. The thermal neutron flux is about 3.104 n.cm':.s“' in the irradiation position. Irradiated samples were counted by a gamma spectrometer which consists of a HPGe detector and related electronics. The lower limits of detection and the limits of the quantitative determination of Na, Al, CI, K, V, Mn, Co, Cu, Zn, Ga, Ge, As, Se, Br, Rb, Sr, Mo, Ru, Ag, Cd, In, Sb, Te, I, Cs, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy, Ho, Er, Yb, Lu, W, Ir, Pt, Au, Th and U were determined in the content of the study. Determined values vary from element to element as depending on their nuclear properties. The values are 10”1 g - 2.10“6 g and 5.10”1 g - 6.10"6 g for the lower limit of detection and for the limit of the quantitative determination, respectively Science code Key Words NAA, Detection limit, Quantitative determination