İplik üretiminde iplik kalınlığının PLC ile otomatik kontrolü
The Thickness control of yarn in producion by PLC
  1. Tez No: 76360
  2. Yazar: YAŞAR HANÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İPLİK ÜRETİMİNDE İPLİK KALINLIĞININ PLC İLE OTOMATİK KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar HANÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Tekstil sektöründe kaliteli ürün belirleyici rol oynamaktadır. Kaliteli kumaş temel girdi olan kaliteli iplik ile sağlanır. Kaliteli iplik kullanan üreticinin işi daha kolay olur. İpliğin kaliteli üretimi iplik üreticisinin en büyük problemidir. İplik kalınlığının her zaman aynı olması iyi bir şerit üretimi ile mümkündür. İplik kalınlığının otomatik olarak kontrolü ise şerit kalınlığının otomatik olarak kontrolü ile sağlanır. Bu çalışmada şerit kalınlığı bir transdüsör ile kontrol edilmiştir. Şerit üretiminde materyal beslemesi için kullanılan üç fazlı asenkron motor bir frekans invertörü tarafından sürülerek kontrol edilmiştir. Çıkan şerit ile giren materyal arasındaki hataya göre iplik kalınlığı bir PLC tarafından kontrol edilmiştir. Bu sistem sayesinde sürekli olarak istenen şerit kalınlığında şerit üretimi dolayısıyla bu şeritten elde edilecek ipliğin de sürekli olarak istenen kalınlıkta üretilmesi sağlanmıştır. Bilim Kodu :626. 01. 01 Anahtar Kelimeler : Şerit kalınlığı, RVIT, PLC, inverter Sayfa Adedi : 36 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
II THE THICKNESS CONTROL OF YARN IN PRODUCTION BY PLC (M.Sc. Thesis) Yaşar HANÇER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT Quality of product plays dominant role in textile industry. The quality of fabric is obtained with using yarn with very good quality. By using good quality yarn makes significantly easier to produce fabrics. An important target for yarn producers is to produce good quality yarn. In order to produce good quality yarn, thickness of sliver must be uniform during pruduction processes. In this thesis the thickness of sliver is measured with rotary variable integral transformer (RVTT). Then comparing the measured and reference thicknesses, an error is obtained. Thus according to the error a PLC controls an induction motor drives, which is a pulse- width modulation inverter. This system provides uniform sliver thickness and therefore overcomes the thickness problem of yarn in fabric production. Science code : 626.01.01 Key Words :Sliver thickness, RVIT, PLC, Inverter Page Number :36 Supervisor : Assist. Prof. Dr. Güngör BAL