Güncel dislipidemi kılavuzlarına göre yatan hastalarda dislipidemi prevalansı ve tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and treatment of dyslipidemia in hospitalized patients according to current dyslipidemia guidelines
- Tez No: 763600
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ:Dislipidemi, erişkin nüfusta önlenebilir mortalitenin sebeplerinden biri olup aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar(ASKVH) için önemli bir risk faktörüdür.Çalışmamızdahastanede yatan hastalarda dislipidemi prevalansını belirleyip, komorbid hastalık varlığına ve lipit düşürücü tedavileregöregüncel ulusal kılavuz hedef lipit değerlerine ulaşılma oranlarını karşılaştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM:Retrospektif tek merkezli çalışmamıza1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkeziİç Hastalıkları Kliniği'nde yatan lipit verileri olan 1939 hasta dahil edilmiştir. Hastaların verileri hastane bilgi yönetim sistemi ve dosyaları üzerinden elde edilmiştir. 2021Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği(TEMD) dislipidemi kılavuzundaki değerlere göretotal kolesterol,düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol(LDL-K), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol(HDL-K) ve trigliseritdeğerlerinden herhangi birinin hedef aralığın dışında saptanması dislipidemi olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmada değerlendirilen hastaların ortalama yaşları 60,9±19,1'di ve hastaların 1033'ü (%53,3) kadındı. Hastaların total kolesterol 158,5±61,1mg/dL, trigliserit 145,0 ±142,1 mg/dL, HDL-K 37,1±12,6mg/dL, LDL-K 93,1±42,4mg/dLsaptandı. Olguların %93,8'inde dislipidemi mevcutken, kadınlarda daha sık saptandı(%95,6 ve %91,7,p
Özet (Çeviri)
Aim: Dyslipidemia is one of the causes of preventable mortality in the adult population and is an important risk factor for atherosclerotic cardiovascular diseases (ASCVD). In our study, we determined the prevalence of dyslipidemia in hospitalized patients and compared the rates of reaching the current national guideline target lipid values according to the presence of comorbid disease and lipid-lowering treatments. Materials and Methods: Our retrospective single-center study included 1939 hospitalized patients with lipid data in Health Sciences University Haseki Health Practice and Research Center Internal MedicineInpatient Clinic between January 1 and December 31, 2019. The data of the patients were obtained through the hospital information management system and files. According to the values in the 2021 Turkish Society of Endocrinology and Metabolism (TEMD) dyslipidemia guideline, the detection of any of the total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol and triglyceride values outside the target range was considered as dyslipidemia. Results:The mean age of the patients was 60.9±19.1 years, and 1033 (53.3%) of the patients were women. The patients total cholesterol 158.5±61.1mg/dL, triglyceride 145.0 ±142.1 mg/dL, HDL-C 37.1±12.6mg/dL, LDL-C 93.1±42.4mg/dL detected.