Şanlıurfa üreticilerinin iklim değişikliği algısı ve tarımsal yayım
Climate change perception of Şanlıurfa producers and agricultural extension
- Tez No: 763617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖCAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İklim değişikliği 1980'li yıllardan bu yana dünya gündeminde yer alan önemli bir konudur. Özellikle sanayi devrimi sonrası nüfus artışı ile birlikte fosil yakıtların (kömür, petrol, doğalgaz) kullanılması, orman alanlarının yok edilmesi, bilinçsiz enerji elektrik kullanımı ve sanayi atıkları ile birlikte insan yaşamında kullanılan tüketim araçlar küresel iklim değişikliği üzerinde etkilir. Gelişmekte olan ülkelerde gıda ihtiyacının hızlı artması buna bağlı olarak üretime duyulan ihtiyaç doğrultusunda tarım alanlarının genişlemesi ve bu alanlarda sentetik gübre kullanılmasının fazla olmasıyla birlikte çevre kirliliğini artırmaktadır. Sera alanlarında gaz emisyonlarına neden olan, hem de karbon yutak alanı kapsamında emisyonların azaltımını sağlayan önemli sektörlerden biridir tarım. İklimsel bağımlılıktan dolayı tarım, yaşanan iklim değişikliğine karşı sektörler arasında en savunmasızıdır. Tarımsal üretim aşamasında değişen hava koşullarına uyum sağlanması tarımsal alanda sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından önemlidir. Değişkenlik gösteren iklim yanlızca yaşadığımız yüzyıla ait bir çevresel sorun değil sonraki nesilleri de etkileyebilecek ciddi bir çevresel problemdir. Yaşanan bu problemin çözümü için Birleşmiş Milletler farklı yaptırımlardan ötürü çözüm odağı olarak eğitim sektörü belirlenmiştir. Dünyada birçok ülkenin iklim değişikliği eğitim programı doğrultusunda müfredat değişikliği ile birlikte iyileştirme yapılması önerilmiştir. Bu araştırmada; Şanlıurfa ilinde üretim yapan çiftçilerin iklim değişikliği algısı ve tarımsal yayım konusunda veri elde etmek amacıyla 300 çiftçinin katılımıyla sahada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket sonucu elde edilen bulgular SPSS analiz programında değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerle ilgili yapılan istatiksel analizde, frekans analizi ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Yapılan frekans analiz sonuçuna göre, Araştırmaya katılan çiftçilerin çoğunluğu iklim değişikliğinin farkında olduklarını ve iklimde yaşanan bu değişimin gözle görülür şekilde belirginleştiğini, iklim değişikliği ile birlikte mevsim kaymalarının yaşandığını, geçmiş yıllarla kıyaslandığında sıcaklıkları daha fazla hissettiklerini, tarımsal üretimin iklime bağlı olmasından kaynaklı olarak gelecek kaygısı taşıdıklarını belirtmişlerdir. Yapılan çalışmada üretim yapan çiftçilerin ilaç, gübre kullanımında azaltmaya gidilmesi, toprak işleme sayısını azaltarak daha az yakıt kullanılmasına özen gösterilmesi ve su tasarrufu ile ilgili tarımsal yayım çalışmalarıyla çiftçiler bilinçlendirilerek doğal yaşamın korunmasına ilişkin öneride bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İklim Değişikliği, Çiftçilerin Algısı, Tarımsal Yayım, Şanlıurfa
Özet (Çeviri)
Climate change is a serious issue that has been on the world agenda since the 1980s. Especially after the industrial revolution. With the increase in population, the use of fossil fuels (coal, oil, natural gas), the destruction of forest areas, unconscious energy, electricity use and industrial wastes, the effects of humanity on the climate have begun to increase significantly. The rapid increase in food demand in developing countries, accordingly, the expansion of agricultural areas in line with production needs and the use of large amounts of synthetic fertilizers in these areas increase environmental pollution. Agriculture is one of the most important sectors that cause greenhouse gas emissions and reduce emissions as a carbon sink. Due to its dependence on climate, agriculture is one of the most vulnerable sectors to climate change. It is important for the agricultural sector to adapt to changing conditions and to create policies in this direction for the continuity of production. Global climate change is not only an environmental problem that left its mark on the century we live in, but also the most important environmental problem that will affect future generations. For the solution of this problem, the United Nations pointed to the education sector as a solution center along with various sanctions and suggested that countries make improvements in their curriculum by creating a comprehensive Climate Change Education program. In this study;A face-to-face survey method was used in the field with the participation of 300 farmers. The findings obtained as a result of the survey were evaluated in the SPSS analysis program. Frequency analysis and chi-square analysis were used in the statistical analysis of the obtained data. According to this, the majority of the farmers participating in the research stated that they are aware of climate change and this change has become visibly evident, seasonal shifts are experienced with climate change, they feel the temperatures more compared to previous years, and they have concerns about the future due to the fact that agricultural production is dependent on the climate. In the study, suggestions were made regarding the protection of natural life by raising the awareness of the farmers, reducing the use of pesticides and fertilizers, paying attention to the use of less fuel by reducing the number of tillage, and agricultural extension studies on water saving. KEYWORDS: Climate Change, Perception of Farmers, Agricultural Extension, Şanlıurfa