Yaklaşma kontrol simülasyonu eğitiminde egzersiz zorluk derecelerinin farklı gruplar üzerindeki verimlilik ve performans etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exercise difficulty grades on productivity and performance on different groups in approach control simulation training
  1. Tez No: 763619
  2. Yazar: ÇAĞLA YILDIZLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA AYBEK ÇETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Her geçen yıl karmaşıklaşan hava sahası yapısı ve gelişmiş teknoloji ile desteklenen hava trafik kontrol ünitelerinde çalışacak kontrolörlerin eğitimler sürekli olarak geliştirilmelidir. Eğitim tasarımında yenilikçi yaklaşımlar hava trafik kontrol eğitiminin özellikle uygulamalı alanı için sürekli gelişmeli ve kişilerin farklı öğrenme yapılarına uygun hale getirilmelidir. Bu amaçla, bu çalışmada eğitim tasarımına ışık tutabilecek veriler elde etmek üzere hava trafik kontrol öğrencileri üzerinde gerçek zamanlı simülasyon ortamında deneyler yapılmıştır. Bu deneyler dört farklı zorluk seviyesindeki radar yaklaşma simülatörü egzersiz senaryoları ile uygulanmış ve öğrencilerin performans ve verimlilik incelemesi yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin not ortalamaları, bilişsel yetenek puanları ve söz konusu derste tecrübeli olup olmadığı gibi farklı bireysel özellikleri ile performans ve verimlilik değerleri ilişkilendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda hava trafik kontrol eğitiminde öğrencilerin simülatör derslerindeki başarılarını etkileyen faktörler irdelenmiştir. Deneyler sonucunda deneyimli gruba mensup öğrencilerin verimlilik performanslarının daha yüksek olduğu ve deneyimsiz grubun 1. derece kritik hatalardan sakındığı ancak deneyimli gruba göre verimli çalışamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The training of the controllers who will work in the air traffic control units supported by the airspace structure and advanced technology, which becomes more complex every year, should be continuously improved. Innovative approaches in education design should be continuously developed especially for the applied field of air traffic control education and should be adapted to different learning structures of individuals. For this purpose, in this study, experiments were carried out on air traffic control students in a real-time simulation environment to obtain data that could shed light on educational design. These experiments were applied with radar approach simulator exercise scenarios at four different difficulty levels and the performance and efficiency of the students were examined. In addition, performance and productivity values were correlated with different individual characteristics such as students' grade point averages, cognitive ability scores and whether they were experienced in the course in question. In line with the data obtained, the factors affecting the success of the students in the simulator courses in air traffic control training were examined. As a result of the experiments, it was seen that the productivity performance of the students belonging to the experienced group was higher and the inexperienced group avoided 1st degree critical mistakes, but could not work efficiently compared to the experienced group.