Karbon-kükürt oranının elastomer köprü mesnet apareyi davranışı üzerine etkisi
The Effect of carbon-sulfur ratio on behavior of elastomeric bridge bearing apparatus
- Tez No: 76362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
KARBON-KÜKÜRT ORANININ ELASTOMER KÖPRÜ MESNET APAREYİ DA VRANIŞI ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ünal POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1998 ÖZET Bu deneysel çalışmada, karbon ve kükürt oranlarındaki değişmenin, elastomer malzemenin davranışına etkisi incelenmiştir. Karbon siyahı kullanılmamış üç farklı kükürt oranında üç numune serisi ve değişmeyen kükürt oranı için üç farklı karbon siyahı oranında numuneler üretilmiştir. Öncelikle bütün deney numunelerinin sertlikleri ölçüldü ve kıyaslandı. Daha sonra basınç çökmesi deneyi yapılarak, BE 1/76 şartnamesinde belirtilen basınç çökmesi formülünden basınç çökmeleri bulundu ve kıyaslandı. Peter ve Lindley tarafından yapılan araştırmalarda belirtilen bağıntıya uygun olarak hesaplanan basınç elastisite modülleri, farklı sertliklerdeki deney numuneleri için kıyaslandı. Üretilen deney numuneleri üzerinde çekme deneyleri yapıldı. Daha sonra 70 °C sıcaklıkta, 7 gün süresince özel fırınlarda bekletilerek yaşlandırmaya tabi tutuldu ve tekrar çekme deneyleri yapıldı. Farklı karışım oranlarındaki bütün deney numuneleri, şekil faktörleri 2, 3 ve 4 olacak şekilde farklı boyutlarda üretilerek basınç deneyleri yapıldı. Şekil faktöründeki artışın ve sertliğin basınç rijitliğine etkisi incelendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.03.01 Köprü, elastomer, neopren, doğal kauçuk, elastomer mesnet 86 Yrd. Doç. Dr. Meral BEGİMGİL
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CARBON-SULFUR RATIO ON BEHAVIOR OF ELASTOMERIC BRIDGE BEARING APPARATUS (M. Sc. Thesis) Ünal POLAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1998 ABSTRACT hi this experimental study, the effect of change of carbon and sulfur to the behaviour of elastomeric material has been inspected. Specimens that have three different sulfur ratios without black carbon and specimens that have constant sulfur and three different black carbon ratios were used in this experiment. First of all, toughness of all specimens were measured and compared. Then the compression settlement experiments were done and using formula from BE 1/76 specification the compression settlement were found and compared. The compression modulus of elasticities calculated by the equation coming from researches of Peter and Lindley were compared for the experiment specimens having different toughness. Tension experiments were done using these produced specimens. After that they were aged in the special ovens at 70 °C for 7 days and were exposed to tension again. All the experiment specimens having different mixture ratios were produced in different dimensions as their shape factors are 2, 3 and 4 and the compression experiments were done. Effect of increase in the shape factor and toughness to compression rigidity were checked. Science Code : 624.03.01 Key Words : Bridge, elastomer, neoprene, natural rubber, elastomeric bearing Page Number : 86 Supervisor : Asst. Prof. Dr. Meral BEGİMGİL