Farklı lignin yapılarına sahip hammaddelerden lignin esaslı karbon lifi üretimi
Lignin based carbon fiber production from raw materials having different lignin structure
- Tez No: 619204
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada kullanılan hammaddelerden; iğne yapraklı ağaç odunu olarak karaçam (Pinus nigra), yapraklı ağaç odunu olarak titrek kavak (Populus tremula) tek yıllık bitki olarak buğday sapı (Triticum aestivum) Kastamonu ili sınırları içerisinden temin edilmiştir. Hammaddelerin kimyasal bileşenleri incelenmiş ve literatürde yer alan çalışmalara uygun şekilde kraft kağıt hamuru pişirmesi sonucu atık siyah çözeltiler elde edilmiştir. Ayrıca karşılaştırma amaçlı OYKA Kağıt Ambalaj Sanayii ve Ticaret A.Ş.ʼnin Zonguldak Çaycumaʼdaki fabrikasından kraft siyah çözeltisi (OBL) temin edilmiştir. Siyah çözeltilerin yoğunluğu, içerdiği katı madde miktarı, inorganik madde miktarı, organik madde miktarı, pHʼları ve içerdiği kalıntı alkali miktarları belirlenmiştir. Siyah çözeltilerden lignin izolasyonu işlemi asitlendirme yöntemine göre yapılmıştır. Asitlendirmeyle izole edilen ligninler ile ticari olarak piyasada yer alan Indulin AT lignini; Klason lignini miktarları, kül miktarları, uçucu madde miktarları, fenolik madde miktarları, karboksil grup miktarları, içerdikleri inorganik maddeler, GPC, FT-IR, UV-Vis spektroskopisi ve termogravimetrik analizleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre buğday sapı haricinde diğer izole edilen ligninlerin kül miktarı bakımından Indulin AT lignininden (
Özet (Çeviri)
In this study, raw materials, black pine (Pinus nigra) as coniferous wood, trembling poplar (Populus tremula) as a deciduous wood and wheat straw (Triticum aestivum) as an annual plant was obtained from Kastamonu province. Chemical components of the raw materials were examined and waste black liquors were obtained by kraft pulping by the studies in the literature. Besides, the kraft black solution was obtained from OYKA Paper Packaging Industry and Trade Inc.'s Zonguldak Caycuma factory (OBL) for comparison purposes. Moreover, the density of the black solutions, the amount of contained solid, the amount of inorganic material, the amount of organic matter, the pH and residual alkali content were determined. Isolation of lignin from black solutions was carried out according to the acidification method. Lignins isolated by acidification and commercially available Indulin AT lignin were compared with the content of Klason lignin, ash, volatile organic compounds, phenolic, carboxyl groups, inorganic substances. Furthermore, the lignins and Indulin AT were compared were results of GPC, FT-IR, UV-Vis spectroscopy and thermogravimetric analysis. According to the results, it was found that the isolated lignins except wheat straw were more pure in terms of ash content than Indulin AT lignin (