Çeliğin zemin içindeki korozyonu
Underground corrosion of steel
- Tez No: 76361
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÇELİĞİN ZEMİN İÇİNDE KOROZYONU ( Yüksek Lisans Tezi) Tarık ABU-HAMED GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 1998 ÖZET Çeliğin zemin içinde korozyon hızını belirlemek üzere, tuzluluk ve rutubet derecesi farklı 10 ayrı toprak numunesi üzerinde deneyler yapılmıştır. Yumuşak çelik levhadan kesilmiş 22 mm çapında diskler, toprak numuneleri içine konulup 1, 2, 3, 5 ve 9 ay bekletilmiştir. Her süre sonunda bir numune alınarak bu numune üzerinde korozyon hızı, kütle kaybı yöntemi ile tayin edilmiştir. Toprak numunelerinin, rezistivite, pH ve nem yüzdeleri önceden belirlenmiştir. Çelik disklerde zamanla meydana gelen ağırlık kaybından çıkılarak korozyon hızı mdd (mg / dm2 gün) olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonunda, zeminin koroziflik derecesini etkileyen en önemli faktörün zemin rezistivitesi olduğu görülmüştür. Zeminlerin rezistivitelerinin azalması ile koroziflik derecelerinin arttığı belirlenmiştir. Zeminin koroziflik derecesinin rutubet yüzdesine ve zeminim pH derecesine de bağlı olduğu görülmüştür. Deney sonuçları zeminlerin koroziflik derecesi için verilen Maurin formülüne tam bir uyum göstermiştir. Bilim kodu : 602.03.02 Anahtar kelimeler : Yeraltı korozyonu, Korozyon hızının ölçülmesi Sayfa adedi : 56 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Hayri YALÇIN
Özet (Çeviri)
UNDERGROUND CORROSION OF STEEL (M.Sc Thesis) Tank ABU-HAMED GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May, 1998 ABSTRACT To specify the rate of under ground corrosion, ten different samples of soil which have different degrees of salt and water content were studied. 22 mm diametre discs of steel has been prepared and were put in the samples of the soil for 1, 2, 3, 5 and 9 months. At the end of each period the rate of corrosion was specified according to weight loss methode. The percentage of humidity, pH and resistivity of soil samples had been specified. By using the weight loss of steel discs, corrosion rate has been calculated by mdd ( mg / dm2 day ) At the end of the experiements, it has been established that the most important factor that effected the degree of soil corrosiveness was soil resistivity. Also it has found that the decreasing of soil resistivity has resulted to the increase in the degree of corrosiveness. The soil corrosiveness degree was found that it is related to the percentage of humidity and pH degree. The result of experiements had shown that the degree of the soil corrosiveness is congruent with Maurin formula. Scientific code : 602.03.02 key words : Under ground corrosion, Measurment of corrosion rate. Total of pages : 56 The adviser of thieses : Prof. Dr. Hari YALÇIN