Dijital iletişim çağında değişen izleyici alışkanlıkları: Netflix örneği
Changing viewer habits in the age of digital communication: Netflix example
- Tez No: 763644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ELİF ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Teknolojik gelişmeler, iletişimde ve eğlence alanında insanlara kolay ve hızlı erişim sağlamıştır. Televizyonla başlayan görüntü ve sesin iletişim süreci, internet sayesinde cep telefonu gibi cihazlardan video ve filmler seyredilebilmekte, anlık haberler alınabilmektedir. Dijital teknolojiler ve internet, sinema ve klasik televizyon yayınlarının eski popülerliğini azaltmış, artık kişisel cihazlarla televizyon yayınları ve sinema filmleri kolay bir biçimde seyredilebilmektedir. Abonelik ve benzeri çalışma sistemleriyle çalışan Netflix ve reklam gelirleriyle yayın yapan Youtube öncülüğündeki dijital platformların sayıları hızla artmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmuş; ilk bölümde geleneksel televizyon yayınlarının tarihçesi, çalışma prensipleri ve gelişme süreçleri, dijital yayıncılık unsurları ve çalışma stilleri, dizi filmler ve toplumsal etkileri literatür çalışmaları ışığında incelenmiştir. İkinci bölümde ise Netflix önceliğinde yeni nesil ulusal ve uluslararası yayın yapan platformlar literatür çalışmaları dahilinde incelenmiştir. Son bölümde nicel araştırma yöntemi esaslı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu bölümün ilk kısmında, Netflix abonelerinin Y kuşağı bölümünde olan katılımcıların televizyon yayınları ve içerikleri hakkındaki görüşleri; ikinci kısımda ise bu kişilerin Netflix platformu hakkında verdiği cevapları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have provided easy and fast access to people in the field of communication and entertainment. Video and movies can be watched and instant news can be received from devices such as mobile phones, thanks to the communication process of image and sound, which started with television, and the internet. Digital technologies and the internet have reduced the former popularity of cinema and classical television broadcasts, and now television broadcasts and movies can be watched easily with personal devices. The number of digital platforms led by Netflix, which works with subscription and similar working systems, and Youtube, which broadcasts with advertising revenues, is increasing rapidly. This study consists of three parts; In the first two chapters, the history of traditional television broadcasts, their working principles and development processes, digital broadcasting elements and working styles, serials and their social effects are examined in the light of literature studies. In the second part, the new generation national and international broadcasting platforms are examined within the scope of literature studies with Netflix priority. In the last part, a survey study based on quantitative research method was carried out. In the first part of this section, the opinions of the participants in the Y generation section of Netflix subscribers about television broadcasts and their contents; In the second part, the answers of these people about the Netflix platform were examined.