Sağlık turizminde aracı kurumlar
Intermediary institutions in health tourism
  1. Tez No: 763661
  2. Yazar: ALPER KEMAL ANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sağlık Turizmi son yıllarda bir fenomen haline gelmişse bile tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Küreselleşme, telekomünikasyon teknolojileri ve ulaşım çözümlerinde yaşanan gelişmelerle birlikte turizm sektörünün bir alt kolu olarak, sağlık sektörü ile doğrudan bağı olan döviz kazandırıcı büyük bir endüstri haline gelmiştir. Bununla birlikte farklı alt dallarının olması hizmet çeşitliğini ve pazar modelini farklılaştırmıştır. Sağlık turizmi farklı bileşenlere sahip bir endüstridir. Sağlık arz ve talep edenlerin bir araya geldikleri bu pazar modelinde bireysel olarak hasta misafirler, kurumsal olarak; müşterilerine sağlık sigortası pazarlayan sigorta şirketleri, büyük ölçekli işletmeler ve bazı ülkelerin eyalet ya da merkezi hükümetleri talep tarafını, sağlık hizmeti sunucuları ise arz tarafını oluşturmaktadır. Kimi zaman talep edilen hizmetin özelliği gereği hizmeti bireysel olarak talep edenler doğrudan hizmeti arz edenlere ulaşmaktadır. Ancak bu yöntem daha uzun karar alma süreli, yüksek maliyetler olarak gerçekleşebilmektedir. Bunun dışında kalan yukarıda sayılan tüm talep tarafı sağlık turizminin bileşenlerinden olan dört farklı kategoride hizmet veren sağlık turizmi aracı kuruluşları ya da başka bir değişle kolaylaştırıcıları kullanmaktadırlar. Kavramsal çerçevede; birinci bölümde sağlık turizmi ve aracı kurumlar hizmet modellerine göre incelenmiştir. Diğer bölümlerde aracı kurumların pazarı, pazarın niteliği, talep yönünden avantaj ve dezavantajları araştırmaya konu edilmiş, rolleri ortaya konulmuştur. Hizmet türleri ve yasal çerçeve incelenmiş son bölümde ülke ekonomisine katkısı üzerinde durulmuştur. Çalışmada amaç aracı kurumların; tanımının, rollerinin, çeşitlerinin, hizmet tiplerinin neler olduğuna, turizm girdileri incelenerek aracı kurumların ülke ekonomisine katkılarının ne ya da neler olduğuna ışık tutmaktır. Aynı zamanda uluslararası literatür incelenerek ülkemizde faaliyet gösteren aracı kurumlara yol göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though Health Tourism has become a phenomenon in recent years, its history dates back to ancient times. As a sub-branch of the tourism sector, depending on the developments in globalization, telecommunication technologies, and transportation solutions, it has become a large foreign exchange earning industry that has direct links with the health sector. Having different sub-branches has diversified the variety of services and the market model. Health Tourism is an industry with different components. In this market model, where those who supply and demand health come together, these are individually composed of sick guests and institutionally composed of; insurance companies that market health insurance to their customers, large-scale businesses, and state or central governments of some countries on the demand side, and health care providers on the supply side. Sometimes, due to the nature of the requested service, individuals who request the service individually, reach those who provide the service directly. However, this method takes a longer decision-making time and can be realized as high costs. Apart from this, all the demand sides mentioned above use health tourism intermediary institutions, or in other words, facilitators, which are components of Health Tourism and serve in four different categories. In the conceptual framework; in the first section, Health Tourism and Intermediary Institutions are examined according to their service models. In the other sections, the market of Intermediary Institutions, the nature of the market, their advantages and disadvantages in terms of demand, and their roles are analysed. The types of services and legal framework were examined, and in the last section, their contribution to the country's economy was emphasized. The study sheds light on the definition, roles, types, and service types of intermediary institutions and on the contribution of intermediary institutions to the country's economy by examining tourism inputs. The international literature was reviewed and it was aimed to guide the intermediary institutions, which are operating in our country.