Dezavantajlı ailelerde yeniden evlenme ve boşanma döngüsü: Tek ebeveynlik deneyimleri
The cycle of remarriage and divorce in disadvantaged families: Single parent experiences
  1. Tez No: 763660
  2. Yazar: FİKRİYE RANA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışmada, yeniden evlenme ve boşanma döngüsünü deneyimlemiş dezavantajlı tek ebeveynli ailelere odaklanılmaktadır. Çalışmada, tek ebeveynli aile yapısı oluşum süreçleri, evlenme boşanma döngüleri dezavantajlı konumları üzerinden yorumlanmış ve tek ebeveynli ailelerin yaşam deneyimlerine yönelik nitel araştırma yöntemi seçilerek gerçekleştirilmiş bir saha araştırmasıdır. Rastlantısal olmayan-amaçlı örneklem içerisinde kartopu-zincirleme örneklemi ile evrene ulaşılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem ve doküman-belge incelemesi kullanılarak toplanmıştır. Yapılan görüşmelerde elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile ele alınmış ve elde edilen verilere ilişkin temalar ve temalara ilişkin alt kategoriler oluşturularak yorumlanmıştır. Çalışmada mevcut literatüre atıfla kavramsal kısımda; aile, evlenme, boşanma, yeniden evlenme, tek ebeveynlik kavramları ve sosyal destek sistemlerinin ilişkisi tartışılmıştır. Araştırma bulgularında, tek ebveynli aile oluşum süreçlerine ilişkin altı tema ortaya çıkmıştır. Özetle dezavantajlı tek ebeveynli ailelerin yaşam deneyimleri, yaşamda var olma mücadeleleri, sosyal yaşantıları ve ilişki biçimleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on single-parent families who have experienced the disadvantaged cycle of remarriage and divorce. İt is a field research that was interpreted through the information processes of single-parent family structure, marriage-divorce cycle, and disadvantaged position and was carried out by choosing a qualitative research method for the life experiences of single-parent families. The universe was reached by snowball-chain sampling within the non-random-purpose sample. Data were collected using semi-structured the interviews were interpreted with the descriptive analyis technique, and the themes related to the obtained data and sub-categories related to the themes were formed and interpreted. İn the study, with reference to the exiting literatüre; its relationship with family, marriage, divorce, remarriage, single parenting consept and social support systems was discussed in the conceptual part. Six themes releated to single-parent family formation processes emerged in the research findings. İn summary, life experiences, struggles to exist in life, social lives and relationship styles of disadvantaged single-parent families are discussed.