Türk halk müziği ezgilerinin analizinde H. F. Olson yönetimi
H. F. Olson's Method in the analysis of Turkish folk music melodies
  1. Tez No: 76371
  2. Yazar: HÜSEYİN YÜKRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Türk Halk ezgilerinin analizinde, batıda H. F. Olson tarafından tek sesli müziğe uygulanıp olumlu sonuçlar alınan analiz yönteminin kullanılması ele alınmıştır, örneklem grubu olarak Aşık Veysel'in 6 türküsü seçilmiştir. Bu türkülerde biribirini takip eden ikili ve üçlü nota zincirleri belirlenmiş ve elde edilen bulgular çizelge halinde gösterilmiştir. Daha sonra, bu verilerden hareketle Aşık Veysel'in müzikal karakterine uygun yeni besteler oluşturulmuştur. Bestelerin oluşturulmasında random fonksiyonları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, H. F. Olson's method was used in the analysis of Turkish Folk Music. This method had been applied to the monophonic music and by this method, positive results had been taken. Aşık Veysel's six song was chosen as sample group. In these songs, sequencing dinotes and trinotes were determined and results were tabulated. After that, new songs which are compatible with the Aşık Veysel's musical style were composed. Random functions were used in the process of composition.