Tüpraş Orta Anadolu Kırıkkale Rafinerisi'nde çalışan işçilerin iş kazaları ve ilk yardım konusundaki bilgi, tutum ve hoşnutsuzluklarına ilişkin görüşleri
- Tez No: 76372
- Danışmanlar: DR. ÖMER RIFKI ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
TÜPRAŞ ORTA ANADOLU KIRIKKALE RAFİNERİSİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN İŞ KAZALARI VE İLK YARDIM KONUSUNDAKİ BİLGİ, TUTUM VE HOŞNUTSUZLUKLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) İrfan YDLDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1998 ÖZET Bu araştırma TÜPRAŞ Orta Aandolu Kırıkkale Rafinerisi 'nde çalışan işçilerin iş kazaları ve ilk yardım konusundaki bilgi tutum ve hoşnutsuzluklarına ilişkin görüşlerine yönelik yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Rafinerideki 935 işçi oluşturmuştur. Bunlardan tabakalı-tesadüfi örnekleme yöntemiyle 240 işçi seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. İşçilerin % 28.8'i iş kazası geçirmiştir. Bunların % 25.0'ı bir, % 3.8'i iki kez kazaya uğramıştır. Bu kazaların çoğunluğu (% 54.4'ü) zehirlenme; bunların içerisinde % 37.2'si sülfürik asit, % 34.9'u amonyak gazıyla meydana gelmiştir. Kişisel koruyucu malzemeler yeterince kullanılmamaktadır. İlk yardım konusundaki bilgileri yeterli değildir. İşyerlerinde vardiye, stres ve gürültünün büyük sorun olduğu ve yeterince önlem alınmadığı belirtilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 101.17.01 İş kazaları, ilkyardım, hoşnutsuzluklar 77 Dr. Ömer Rıfkı ÖNDER
Özet (Çeviri)
11 THIS RESEARCH IS DONE ORIENTED TO THE OPINIONS OF WORKERS WHO WORK TÜPRAŞ MIDDLE ANATOLIA KIRIKKALE REFINERY ABOUT THEIR KNOWLEDGE, ATTITUDE, AND DISPLEASURE ABOUT OCCUPATIONAL ACCIDENTS AND FIRST-AID (MASTER OF SCIENCE) İrfan YILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1998 ABSTRACT This research is done oriented to the opinions of workers who work in TÜPRAŞ Middle Anatolia Kırıkkale Refinery about their knowledge and attitude, about occupational accidents and first-aid also generally displeasure the pupliation of the research was formed from 935 workers in the refinery 240 workers are choosen among them to be taken in scupe of the research by using stratified random samling method. The % 28.8 of the workers had occupational accident, % 25.0 of them had,“one”, % 3.8 of had“two”accident most of this accident (%54.4) were poisoning of which % 37.2 accurued from Sulphuric aicd, % 34.9 accured from ammoniac gase, personal protection matterals aren't used sufficiently, the knowledge about first aid isn't sufficient. It's pointed out that shifts, stress and noise were great problems and sufficient precaution hadn't been taken in the place of work. Science code : 101. 17. 01 Key Words : First-aid, occupational accident, displeasure Page number : 77 Adviser : Dr. Ömer Rıfkı ÖNDER