Mağdur suçlayıcılık (Türk ve Amerikan toplumlarının mağdur algılarının betimlenmesi)
Victim blaming (Description of victim perceptions of Turkish and American communities)
- Tez No: 763727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türk ve Amerikan toplumlarında mağdur suçlayıcılığın betimlenmesidir. Bu doğrultuda ilk bölümde mağdur suçlayıcılık teorik bazda açıklanmıştır. İkinci bölümde ise mağdur suçlayıcılık psikoloji, medya çalışmaları, viktimoloji, suç politikası ve sosyoloji gibi farklı alanların perspektifinden disiplinler arası ele alınmıştır. İkinci bölümün sonunda mağdur suçlayıcılığın en fazla görüldüğü suçlar olan cinsel suçlar, aile içi şiddet suçu, eş şiddeti suçu, nefret suçları ve sağlık çalışanına yönelik şiddet suçu gibi çeşitli suçlar incelenmiştir. Tezin son ve üçüncü bölümünde ise Türk ve Amerikan toplumlarından katılımcılara cinsel suç vakası ve sağlık çalışanına şiddet suçu vakası verilmiştir. Bu iki vaka temelinde katılımcılar ile mülakatlar yapılmış ve katılımcıların mağdur algıları analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to describe victim blaming in Turkish and American societies. In this direction, in the first chapter, the victim blaming is explained on a theoretical basis. In the second chapter, victim blaming is discussed in an interdisciplinary way, from the perspective of different fields such as psychology, media, victimology, crime policy and sociology. At the end of the second chapter, various crimes such as sexual crimes, domestic violence crimes, intimate partner violence crimes, hate crimes and violent crimes against healthcare workers, which are the crimes in which victim blaming is most common, are examined. In the last and third chapter of the thesis, the participants from the Turkish and American societies were given a sexual crime case and a violence against a health worker crime case. Based on these two cases, interviews were conducted with the participants and the victim perceptions of the participants were analyzed and evaluated.