Gastronominin destinasyon markalaşmasına etkisi: Konya örneği
The effect of gastronomy on destination branding: The case of Konya
  1. Tez No: 763728
  2. Yazar: ÖZGE METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Konya'da gastronominin destinasyon markalaşmasına etkisinin olup olmadığını, turizm eğitimi alan öğrencilerin görüşleri doğrultusunda incelemektir. Amaç doğrultusunda ilgili literatürden faydalanılarak oluşturulan anket formu; Konya'da 2021-2022 eğitim öğretim döneminde turizm eğitimi alan gönüllü 363 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı ile incelenmiştir. Öncelikle veri toplama aracına faktör analizi uygulanarak, ölçeğin boyutları belirlenerek güvenirlik analizi yapılmıştır. Öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına etkisine yönelik görüşlerin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Ölçek boyutları arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına etkisine yönelik görüşlerin incelenmesinde ise t-testi, tek yönlü anova post-hoc analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına yüksek düzeyde etkisinin olduğu görülmüştür. Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına etkisini belirleyen tüm boyutların birbirleri ile pozitif yönlü orta ve yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaşlarına, eğitim durumlarına, aylık harcama tutarlarına, memleketlerinin olduğu bölgeye, Konya'da bulunma sürelerine, daha önce Konya'ya gelme nedenlerine göre Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına etkisine yönelik görüşlerinde istatistiksel açıdan farklılıkların olduğu, cinsiyetlerine göre ise Konya gastronomisinin destinasyon markalaşmasına etkisine yönelik görüşlerinde farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate whether gastronomy has an effect on destination branding in Konya in accordance with the opinions of students studying tourism. The questionnaire form, created using the relevant literature for the purpose, was applied to 363 volunteer students studying tourism in Konya during the 2021-2022 education teaching period. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 statistical program in a computer environment. Firstly, factor analysis was applied to the data collection tool and reliability analysis was performed by determining the dimensions of the scale. In order to determine the descriptive characteristics of the students, mean and standard deviation statistics were used to examine the opinions regarding the effect of gastronomy on Konya's destination branding through frequency and percentage analysis. The t-test and one-way anova post-hoc analyses were used to examine the opinions of the students regarding the effect of gastronomy on Konya's destination branding according to the descriptive characteristics of the scale Dec the correlation analysis of the relationships between scale dimensions. As a result of the research; It has been observed that gastronomy has a high level of influence on Konya's destination branding. It has been determined that all dimensions that determine the influence of gastronomy on Konya's destination branding are in positive, medium and high-level meaningful relationships with each other. In addition, it was found that there were statistical differences in the opinions of students about the age, educational status, monthly expenses, region of their hometown, duration of stay in Konya, the impact of gastronomy on Konya's destination branding compared to when they came to Konya before, and there were no differences in their opinions about the impact of gastronomy on Konya's destination branding according to gender.