Hayat dışı sigorta şirketlerinde sermaye yeterliliği, yoğunlaşma ve karlılık ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of capital adequacy, concentration and profitability in non-life insurance companies
- Tez No: 763747
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE HAYIRSEVER BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşamımızda her an karşılaşabileceğimiz risklere karşı güven içinde olmamızı sağlayan sigorta kavramı uzun yıllardır var olmuştur. Sigortacılık içeriği genişlemiş ve önemine göre de şekillenmiştir. Solvency çalışmaları gibi özellikle şirketleri ve piyasayı koruma adına yapılan düzenlemeler bulunmaktadır. Çalışmanın amacı öncelikle ülkemizde hayat dışı alanda faaliyet gösteren sigorta şirketlerine ait karlılık ve sektördeki yoğunlaşma arasındaki ilişkiyi incelemek ve sermaye yeterliliği oranlarının değişimini de gözlemlemektir. Şirketlerde karlılık ile yoğunlaşma arasında çoğunlukla negatif bir ilişki tespit edilirken, yoğunluğun azaldığı yıllarda sermaye yeterliliğinin ve karlılığın arttığı da gözlemlenmiştir. Sektörün sermaye yeterlilik oranı Avrupa Birliği ülkelerine göre ortalama bir seviyede olup, artma eğilimindedir. Yoğunlaşma ile karlılık arasındaki korelasyon katsayıları dikkate alındığında; Yapı -Davranış- Performans Yaklaşımı'nda beklendiği gibi yüksek yoğunlaşma oranlarına sahip sektörlerde, kar oranlarının da yüksek çıktığı sonucuna ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of insurance providing that we are safe against the risks that we can always experience in our lives has been existed for a long time. The content of insurance has extended and shaped in terms of its importance. Like Solvency studies, there are regulations for protection of especially companies and market. The purpose of the study, at first, is to examine the relationship between the profitability of the insurance companies operating in non-life in our country and the concentration in the sector and also to demonstrate the changes in the rates of capital adequacy. In addition, a mostly negative relationship between profitability and concentration in the companies has been determined, it has been observed that capital adequacy and profitability increase in years when the concentration decreases. The capital adequacy rate of the sector is in the average level according to European Union countries and has the tendency of increasing. When the correlation coefficient between the concentration and the profitability is taken into consideration, it cannot be concluded that also the rates of the profitability are high in the sectors having high concentration rates, as it is possible in Structure-Conduct-Performance Paradigm.