Sınıf öğretmenlerinin zihinden işlem konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examining the pedagogical field knowledge of classroom teachers on mental computation
  1. Tez No: 763753
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇALIŞKAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sayılar ve işlemler arasındaki ilişkiler dahil olmak üzere sayı sisteminin işleyişini anlamaya yapılan vurgu, günümüzde zihinden işlem becerilerini geliştirmenin temeli olarak benimsenmektedir. Öğrencilere zihinden işlem becerisi kazandırabilmek için öğretmenlerin yeterliliği oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tez çalışmasında sınıf öğretmenlerinin zihinden işlem konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerinin Öğretmek için Matematik Bilgisi modeli kuramsal çerçevesinden yararlanılarak derinlemesine incelenmesi ve öğretmenlerin gözünden zihinden işlem öğretiminde yaşanılan sorunlar ile çözüm önerilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma problemine uygun olarak, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları devlet okullarında görev yapan farklı görev ve eğitim düzeyinde on sınıf öğretmenidir. Araştırma verilerinin toplanmasında yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma Covid 19 pandemi süreci tedbirleri kapsamında çevrimiçi ortamda bireysel görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler katılımcıların onayları alınarak kayıt altına alınmış nitel veri analiz tekniklerinden betimsel ve içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, sınıf öğretmenlerinin zihinden işlem konusunun öğretiminde pedagojik alan bilgilerinde eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Zihinden işlem öğretiminde öğretmenlerin, en çok öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerinin yetersiz olması, öğrenme için yeterli ilgi ve motivasyona sahip olmamaları gibi öğrenciden kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirttikleri görülmüştür. Öğretmenlerin çözüm önerileri incelendiğinde en çok öğrenci ve öğretim programı boyutunda önerilerde bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The emphasis on understanding the workings of the number system, including the relationships between numbers and operations, is today recognized as the basis for developing mental computation skills. The proficiency of teachers has a great importance in order to provide students with mental computing skills. In the thesis study, it is aimed to examine the pedagogical content knowledge of the classroom teachers on the subject of mental computation by using the theoretical framework of the Mathematical Knowledge Model for Teaching and to determine the problems experienced in mental computation teaching and solution suggestions from the eyes of the teachers. For this reason, case study pattern, one of the qualitative research methods, has been used in the research. The participants of the research are ten classroom teachers working in public schools with different duties and education levels. Structured and semi-structured interview forms have been used to collect research data. The research have been carried out by conducting individual interviews online within the scope of the Covid 19 pandemic process measures. The interviews have been analyzed using descriptive and content analysis, one of the qualitative data analysis techniques, which were recorded with the consent of the participants. According to the findings obtained at the end of the research, it has been determined that there are deficiencies in the pedagogical content knowledge of the classroom teachers in the teaching of mental computation. It has been observed that in mental computation teaching, teachers mostly stated that they experience problems arising from the students, such as insufficient readiness level of the students, not having enough interest and motivation for learning. When the solution suggestions of the teachers have been examined, it has been seen that they mostly made suggestions in terms of students and curriculum.