1876 tarihli Kanuni Esasinin hazırlanması içeriği uygulanması tadil edilmesi ve yürürlükten kaldırılması
The preparation, content, implementation, amendment and repeal of Kanuni Esasi dated 1876
  1. Tez No: 763754
  2. Yazar: MURAT KURBANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
1876 Kanuni Esasi'si hukuk tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Şöyle ki, 23 Aralık 1876'da padişah II. Abdülhamit'in ihsanı olarak Kanuni Esasi'yi, yani anayasayı ilanıyla beraber Türkiye tarihinde ilk kez anayasa ile tanışmış ve yeni bir hükümet sistemine, meşruti monarşiye geçmiştir. Kanuni Esasi'nin önemi tam da bu noktadır. Kanuni Esasi, Türkiye'de anayasal düzen ve meclis geleneği oluşturarak bu iki kavramı hukukun ve siyasetin asli unsurları haline getirmiştir. Biz de önemine binaen tez çalışmamızı Kanuni Esasi'nin anayasa hukuku çerçevesinde incelenmesi şeklinde yaptık. Tezde izlenilen yöntem şu şekildedir: Girizgâhtan sonra kısaca Kanuni Esasi'nin ilanına giden süreç ve ilanı anlatılmış, daha sonra konumuz olan Kanuni Esasi'nin içeriği, uygulanması, tadil edilmesi ve yürürlükten kaldırılması konularına geçilmiştir. İnceleme 1876 Kanuni Esasi'sinin ilan edilen ilk haline göre yapılmış, sonraki yıllarda yapılan değişiklikler ise ayrı başlıklar altında verilmiştir. Son olarak, Kanuni Esasi'nin asıl metninin dilinin ağır olması sebebiyle anayasa maddeleri günümüz Türkçesine çevrilerek verilmiş, gerekli yerlerde asıl metin dipnot olarak verilmiştir. Çalışmadaki tüm çeviriler yazara ait olup ancak kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir. Anahtar Kelimeler Kanuni Esasi, meclis, parlamenter sistem, padişah
Özet (Çeviri)
Kanuni Esasi of 1876 has a very important place in our law history. As follows, along with proclamation of Kanuni Esasi, in another saying, the constitution, in 23 December 1876 by sultan Abdulhamit II as a favour, for the first time in its history, Turkey met constitution and passed to a new government system, constitutional monarchy. Kanuni Esasi's importance is this exact spot. Kanuni Esasi created constitutional order and council tradition in Turkey and made these two concepts become the primary elements of law and politics. And we practiced our thesis work as examination of Kanuni Esasi within the frame of constitutional law, in regard to its importance. The method applied in the thesis is as follows: After the prologue, Kanuni Esasi's declaration and the process leading to its announcement was shortly explained, and then Kanuni Esasi's content, implementation, amendment and repeal, our subject, was proceeded. The examination was made according to the first declared form of Kanuni Esasi of 1876, the alterations done in following years were given under separate topics. Lastly, hence the language of Kanuni Esasi's actual text is very heavy, the articles were given in daily Turkish, and their actual texts were placed in a footnote when necessary. All the translations in the study belongs to the writer, and they can only be used in case reference provided. Keywords Kanuni Esasi, parliament, parliamentary system, sultan