Kalça cerrahisinde anestezi ve analjezi uygulamalarının postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Analysis of anesthesia and analgesia approaches' effects on postoperative pain in hip surgery
  1. Tez No: 763767
  2. Yazar: ÜLGEN ÖZTÜRK TOYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TUBA AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kalça cerrahisi yaygın olarak uygulanan bir cerrahi olmakla birlikte postoperatif ağrı ve bu ağrının kronikleşmesi açısından da yüksek oranlara sahiptir. Bu çalışma ile kliniğimizde uygulanan kalça cerrahilerinin anestezi ve analjezi yöntemlerinin etkinliği araştırılmış ve bu hastaların 3 ay içinde ağrılarının seyri takip edilerek kronik ağrı gelişme oranı saptanmıştır. Çalışmaya, 18-90 yaş arasında, ASA I-II-III risk grubunda kalça ameliyatı geçirecek hastalar dahil edildi. Öncelikle spinal anestezi tercih edildi. Ancak nöroaksiyel anestezi uygulanması tercih edilmeyen hastalarda genel anestezi uygulandı. Genel anestezi uygulanan hastalara ise periferik blok uygulamalarına kontrendike bir durum yoksa PENG ve LFCN blok yapıldı. Çalışmaya dahil olan hastalar postoperatif 1. gün serviste Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği ile değerlendirilip, ağrı düzeyleri, rutin dışında ek analjezik ihtiyaçları ile fonksiyonel aktivite skalaları kaydedildi. Postoperatif 3. ayda ise telefon aracılığı ile fonksiyonel aktivite skalaları, ağrı şiddeti ve 4 Soru Nöropatik Ağrı Anketi (DN4) ile ağrının vasfı değerlendirildi. Çalışmamızda uygulanan genel anestezi, genel anestezi ile periferik bloklar, spinal anestezi gruplarında ağrının kronikleşme sıklığı açısından anlamlı fark bulunmadı. Toplamda kalça cerrahisi sonrasında ağrıda kronikleşme oranı %64,4 olarak kaydedildi. Kronik ağrı sıklığı kalça artroskopilerinde kalça protezlerine göre anlamlı olarak yüksekti. Ancak artroskopi grubunda hasta sayısının az olması nedeniyle verinin güvenliği tartışılabilir. Bu çalışmada preoperatif ağrının kronik ağrı gelişimi üzerine oldukça etkili bir prediktif değer olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hip surgery is a widely performed surgery and has high rates of chronic postoperative pain. In this study, the effectiveness of anesthesia and analgesia methods of hip surgeries in our clinic was investigated and the rate of development of chronic pain was determined by following the course of pain in these patients within 3 months. Patients between the ages of 18-90, scheduled to undergo hip surgery in the ASA I-II-III risk group were included in the study. Primarily, spinal anesthesia was preferred. However, general anesthesia was used in patients who did not prefer neuraxial anesthesia. PENG and LFCN blocks were performed in patients who underwent general anesthesia, unless there was a contraindication to peripheral block. The patients included in the study were evaluated with the Pain Catastrophizing Scale on the 1st postoperative day; pain severity, additional analgesic needs, and functional activity scales were recorded. At the postoperative 3rd month, functional activity scales, pain intensity was asked and the nature of pain were evaluated using the 4-Question Neuropathic Pain Questionnaire (DN4) via telephone. In our study, no significant difference was found in terms of the frequency of chronic pain in general anesthesia, general anesthesia and peripheral blocks, and spinal anesthesia groups. The rate of chronic pain after hip surgery was recorded as 64.4%. The frequency of chronic pain was significantly higher in hip arthroscopies than hip prostheses. However, due to the small number of patients in the arthroscopy group, the safety of the data is debatable. In this study, it was shown that preoperative pain is a highly effective and predictive value on the development of chronic pain.