Femur fraktürü nedeniyle cerrahi yapılan kritik yetişkin hasta grubunda spinal anestezi ve erektör spina plan bloğunun ağrı yönetimi, perioperatif hemodinamik değişiklikler, morbidite ve mortalite açısından karşılaştırılması
Comparison of spinal anesthesia and erector spinae plane block in terms of pain management, perioperative hemodynamic changes, morbidity and mortality in critically adult patients undergoing surgery due to femur fracture
- Tez No: 946367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERSOY KARKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: İleri yaş hastalarda sık görülen kalça kırıkları, tedavisi cerrahi olan, yüksek mortaliteyle seyreden, çoğunlukla postoperatif dönemde yoğun bakımlarda izlenen, sağlık sistemine önemli yük oluşturan bir sağlık sorunudur. Günümüzde rejyonel anestezi teknikleri kalça cerrahilerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, spinal anestezi yöntemi uzun süredir güvenle uygulanmaktadır. Güncel çalışmalar ile erektör spina plan bloğu (ESPB) ise etkin rejyonel anestezi ve analjezi yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkmıştır. Az sayıdaki hasta serilerinde, temel anestezik yöntem olarak ESPB uygulaması bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; temel anestezi yöntemi olarak kullanılan spinal anestezi ve ESPB uygulamalarının, kalça kırığı nedeniyle cerrahi geçiren kritik yetişkin hasta grubunda, perioperatif hemodinami, ağrı ve mortalite üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize ve kör gözlemcili klinik çalışmada, kalça kırığı mevcut, 65 yaş ve üzeri, ASA skoru ≥ III, kırılganlık indeksi ≥ 5 olan toplam 40 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar, iki gruba (Grup 1: ESPB uygulananlar; Grup 2: spinal anestezi uygulananlar) randomize edilmiştir. Preoperatif dönemde demografik veriler, vital bulgular ve ağrı skorları kaydedilmiştir. İntraoperatif ve postoperatif takipte hemodinamik parametreler, sedasyon düzeyleri, komplikasyonlar, ağrı skorları ve analjezik gereksinimleri belirli zaman dilimlerinde sistematik olarak izlenmiştir. Hastalar taburculuk sonrası 30. ve 90. günlerde mortalite açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hip fractures are commonly encountered in the elderly population and require surgical treatment. They are associated with high mortality rates and often require postoperative intensive care follow-up, placing a significant burden on the healthcare system. Currently, regional anesthesia techniques are widely used in hip surgeries, with spinal anesthesia being a well-established and reliable method. Recently, erector spinae plane block (ESPB) has emerged as an effective regional anesthesia and analgesia technique. Some case series with fewer patient populations have reported the use of ESPB as the primary anesthetic method. This study aims to compare the effects of spinal anesthesia and ESPB, used as primary anesthesia methods, on perioperative hemodynamics, pain control, and mortality in critically ill adult patients undergoing surgery for hip fractures. Materials and Methods: This prospective, randomized clinical study included 40 patients aged ≥ 65 years with hip fractures, ASA score ≥ III, and frailty index ≥5. Participants were randomly assigned to two groups (Group 1: patients who received ESPB; Group 2: patients who received spinal anesthesia). The demographic data, vital signs, and pain scores were recorded preoperatively. Intraoperative and postoperative hemodynamic parameters, sedation levels, complications, pain scores, and analgesic requirements were recorded at specified intervals. Patients were followed-up for mortality on postoperative days 30 and 90.