Çeşitli pamuk liflerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Environmental impact assessment of various cotton fibers
- Tez No: 763791
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sanayi devrimini ile başlayan süreçte çevre kirliliği küresel bir sorun halini almıştır. Bu durum çevre ve doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmıştır. Daha sonra, çevre bilinci artışı, kirlilik kontrolü ve önlenmesi, insan sağlığının korunması yanında, temiz üretim, sürdürülebilir kalkınma, endüstriyel ekoloji ve yaşam döngüsü analizi gibi yaklaşımlar oldukça önem kazanmıştır. Birçok endüstrinin neden olduğu çevre kirliliğinin kontrol altına alınması, önlenmesi ve ayrıca doğal kaynakların mümkün olduğunca korunması amacıyla bölgesel ve küresel boyutta çevresel etkilerinin değerlendirilmesi göz önüne alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, çevresel etki değerlendirmesi süreçlerinde yaşam döngüsü analizi en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi haline gelmiştir. Birçok endüstri dalı gibi tekstil alanında da yaşam döngüsü analizi (YDA) çalışmaları tekstil sektöründe teknik uygulamalar, fabrika içi düzenlemeler ve ayrıca tüketici alışkanlıklarının çevresel performanslarına etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadir. Tez kapsamında, çeşitli pamuk liflerinden (konvansiyonel, organik ve geri dönüştürülmüş) üretilen kumaş numunelerinin yaşam döngüsü analizi yapılarak çevresel etkileri sistematik bir şekilde araştırılmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution has evolved into an international issue as a result of the process that began with the industrial revolution. People are now more aware of the need to safeguard the environment, natural resources, and sustainability as a result of this predicament. Approaches like sustainable development, cleaner production, eco-efficiency, industrial ecology, and life cycle analysis have become more significant along with the rise in environmental consciousness in future processes, along with ideas like pollution prevention techniques and human health protection. The evaluation of environmental consequences on a regional and worldwide scale has started to be taken into consideration to manage and avoid environmental pollution generated by numerous businesses as well as to safeguard natural resources as much as feasible. In this regard, one of the most used techniques in environmental impact assessment procedures is life cycle analysis. In addition to technical applications and in-plant restrictions, the textile industry, like many others, can apply life cycle analysis (LCA) research to assess how consumer behavior and policy changes affect how environmentally friendly textile products are. The life cycle analysis of fabric samples made from various cotton fibers (conventional, organic, and recycled) was conducted within the parameters of the thesis, and their environmental consequences were comprehensively researched and contrasted.