Farklı dağılımlara sahip çok yanıtlı sistemlerde ikili yanıt yüzey yaklaşımı
Dual response surface approach to multi-response systems with different distributions
  1. Tez No: 763792
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut literatürden farklı olarak, farklı dağılımlara sahip çok yanıtlı sistemler ele alınacak olup en uygun ortak çözüm kümesinin elde edilmesi için bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Önerilecek olan yaklaşımda, dağılıma uygun yanıt yüzey modellerinin oluşturulması, dağılımlara uygun farklı kayıp fonksiyonlarının kullanımı ve korelasyon yapısını göz önüne alarak temel bileşenler analizi sonucu oluşturulan amaç fonksiyonunun optimizasyonuna dayalı çok boyutlu kalite geliştirme yaklaşımı benimsenmiştir. Böylece, yanıtların farklı dağılımlara sahip olduğu durumlarda çok-yanıtlı sistemi tüm yönleriyle ele almak ve kayıp yapısı temelinde çözüm üretmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, unlike the existing literature, multi-response systems with different distributions will be discussed and it is aimed to develop an approach to obtain the most suitable common solution set. In the proposed approach, a multidimensional quality improvement approach based on the optimization of the objective function created as a result of the principal components analysis, taking into account the creation of response surface models suitable for the distribution, the use of different loss functions suitable for the distributions, and the correlation structure has been adopted. Thus, it is aimed to deal with all aspects of the multi-response system in cases where the responses have different distributions and to produce solutions on the basis of the loss structure.