Hasat sonrası bazı uygulamaların muz meyvelerinin depolama ve raf ömrüne etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of some post-harvest treatments on the storage and shelf life of banana fruits
- Tez No: 843534
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada, 'Dwarf Cavendish' muz çeşidinin meyvelerinde hasat sonrası yapılan farklı uygulamaların, yeşil olum dönemindeki meyvelerin depolanmasına ve ayrıca olgunlaştırılması sonrasında raf ömrüne etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Muz meyvelerine 1) Modifiye atmosfer paketleme (MAP), 2) 1-metilsiklopropen (1-MCP) + MAP, 3) MAP + Etilen absorbantı (EA) olmak üzere üç farklı uygulama yapılmıştır. Uygulama yapılmadan ticari olarak paketlenen muzlar kontrol olarak kabul edilmiştir. 1-MCP uygulaması 24 saat süreyle 14°C'de 625 ppb dozunda uygulanmıştır. Uygulama yapılan ve yapılmayan muz meyveleri 13°C sıcaklıkta ve %90 oransal nem koşullarında 30 gün boyunca muhafazaya alınmıştır. Depolama öncesi ve depolama süresince 10'ar gün aralıklarla alınan örneklerin bir kısmında kalite analizleri yapılmıştır. Diğer kısmı ise etefon uygulanarak 3 numara olgunluk seviyesine kadar olgunlaştırılmıştır. Bu muzlar 8 gün süreyle raf ömrü koşullarında (20°C ve %65-75 oransal nem) bekletilmiş olup, 4. ve 8. günde kalite değişimleri belirlenmiştir. Uygulamalar, özellikle depolamanın son döneminde kontrole göre meyvelerin renk değişimini, kabuk ve meyve etindeki yumuşamayı, suda çözünür kuru madde (SÇKM), etilen salgı miktarı ve solunum hızındaki artışları belirgin şekilde sınırlandırmıştır. 1-MCP+MAP uygulanan yeşil muzlar depolama süresince en iyi sonucu vermesine rağmen olgunlaşmada sorunu yaşanmıştır. Raf ömrü boyunca MAP+EA ve MAP uygulaması yapılan muz meyvelerinde renklenme, meyve eti yumuşaması, SÇKM miktarı, früktoz, glikoz, sakkaroz miktarı, solunum hızı ve etilen salgı miktarındaki artışları geciktirmiştir. Bu uygulamadaki muzların beğeni puanları kontrolle benzerlik göstermiştir. MAP+EA ve MAP uygulamaları hem yeşil olumdaki muz meyvelerinin depolanması hem de olgunlaştırma sonrasında raf ömrü koşullarındaki dayanımları bakımından en başarılı sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effect of different post-harvest treatments on the fruits of the 'Dwarf Cavendish' banana variety on the storage of the banana fruits in the green stage and also on the shelf life after ripening. The banana fruits were subjected to three different treatments; 1) Modified atmosphere packaging (MAP), 2) 1-methylcyclopropene (1-MCP)+MAP, 3) MAP+ethylene absorbent (EA). Bananas that were commercially packaged without treatment were considered as control. 1-MCP was applied at a dose of 625 ppb for 24 hours at 14°C. Treated and untreated banana fruits were stored at 13°C and 90% relative humidity for 30 days. Some of the samples taken at 10-day intervals before and during storage were analyzed for quality. The other fruits were ripened to the ripeness level of No. 3 by applying ethephon. These bananas were stored under shelf-life conditions (20°C and 65-75% relative humidity) for 8 days and quality changes were determined on the 4th and 8th day. The treatments significantly limited the color change, softening of the skin and flesh, and elevations in TSS content, ethylene production, and respiration rate of the fruits compared to the control, especially in the last period of storage. Green bananas treated with 1-MCP+MAP gave the best results during storage but had problems in ripening. Bananas treated with MAP+EA and MAP during shelf life delayed the increases in coloration, softening of the fruit flesh, increases in the TSS, fructose, glucose, sucrose, respiration rate, and ethylene production. The taste scores of bananas in this treatment were similar to the control. MAP+EA and MAP treatments provided the most successful results in terms of both the storage of green banana fruits and their endurance in shelf-life conditions following ripening.