Renal tutulumu olan vaskülit hastalarının patolojik verilerinin güncel skorlama sistemlerine göre tekrar değerlendirilmesi ve klinik ile korelasyonu
Review of pathological data of vasculitis patients with renal involvement according to recent scoring systems and clinical correlation
  1. Tez No: 763805
  2. Yazar: DENİZ ERALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE SERHAN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AAV hastalarında renal tutulum önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Renal tutulumu olan AAV hastalarında prognozu öngörmek amacıyla 2010 yılında glomerüler bulguları esas alan Berden Klasifikasyonu, 2014 yılında renal biyopside non-glomerüler kronisite bulgularını da değerlendirmeye alan bir çalışmayı temel alarak 2017 yılında Mayo Kronisite Skoru ve 2018 yılında glomerüler ve non-glomerüler histopatolojik kronisite bulgularının yanında tanı anındaki eGFR parametresini de içeren ARRS sistemleri yayınlanmıştır. Günümüze kadar uluslararası bir çok validasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada skorlama esasına dayanan bu 3 klasifikasyon sistemini hastanemiz AAGN hasta popülasyonunda valide etmeyi amaçladık. 2000-2020 yılları arasında renal tutulumu hastanemizde yapılmış renal biyopsi ile dökümente edilmiş olup hastanemiz İç Hastalıkları Nefroloji ve Romatoloji Bilim Dalı'nda tedavi ve takip edilen 37 AAV hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların patolojik verileri Patoloji Anabilim Dalı tarafından yeniden değerlendirilerek Berden Klasifikasyonu, Mayo Kronisite Skoru ve ARRS sistemlerine göre gruplandırıldı. 3 klasifikasyon sistemine göre renal sağkalım ve tüm nedenlere bağlı mortalite analizi yapılarak prognozu öngörmedeki başarıları değerlendirildi. Berden Klasifikasyonuna göre hastaların %40.5'i (n = 15) fokal, %8.1'i (n = 3) sklerotik, %40.5'I (n = 15) kresentik ve %10.8'i (n = 4) mikst olarak değerlendirildi. Fokal grupta renal prognoz daha iyi görülürken mikst grup en kötü prognoz ile ilişkili bulundu. Berden Klasifikasyonu grupları arasında renal sağkalım veya genel sağkalım açısında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Mayo Kronisite Skoruna göre hastaların %16.2'si (n = 6) minimal, %51.4'ü (n = 19) hafif, %32.4'ü orta olarak değerlendirilirken kronisite skoru ağır olarak değerlendirilen hasta olmadı. Hafif ve orta gruptaki hastalarda minimal gruptaki hastalara göre daha sık KBH saptandı (p = 0.002). Renal sağkalım analizinde hafif ve orta gruplar minimal gruba göre daha düşük renal sağkalım ile ilişkili bulundu (p = 0.046). ARRS değerlendirildiğinde hastaların %29.4'ü (n = 11) düşük risk, %45.9'u (n = 17) orta risk ve %24.3'ü (n = 9) yüksek risk grubunda saptandı. Orta ve yüksek risk gruplarındaki hastalarda KBH gelişme sıklığı istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek saptandı (p = 0.000). Renal sağkalım karşılaştırıldığında yüksek grup en düşük sağkalım ile ilişkilendirilirken orta ve yüksek gruplar düşük risk grubuna göre daha düşük renal sağkalım ile ilişkili bulundu (p = 0.017). AAGN tanılı hastalarda güncel klasifikasyon sistemleri hasta grubumuzda değerlendirilmiş olup tanı anında hastaların histopatolojik glomerüler ve non-glomerüler kronisite bulgularının ve klinik renal fonksiyon parametresi eGFR değerlerinin renal sağkalımı öngörmedeki yerini destekler sonuçlar elde edilmiştir. Mevcut klasifikasyon sistemleri arasında Mayo Kronisite Skorunun AAGN tanılı hastalarda renal sağkalımı öngörmedeki yeri valide edilmiştir. Öte yandan ARRS tüm prognostik parametreleri içermekte olup hastaların tanı anındaki renal rezervlerini yansıtmakta ve AAGN tanılı hastalarda KBH, SDBY ve mortaliteyi öngörebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Renal involvement is responsible for substantial morbidity and mortality in AAV patients. In order to predict prognosis in AAV patients with renal involvement, Berden Classification which focuses on glomerular lesions at renal biopsy was proposed in 2010. In 2014 non-glomerular histopathological chronicity findings were also taken into consideration and Mayo Clinic Chronicity Score was proposed accordingly in 2017. In 2018 eGFR at diagnosis as well as glomerular and non-glomerular chronicity findings at renal biopsy were put together to construct another scoring system and ARRS was proposed. To date, many international validation studies have been published. In this study, we aimed at validating these 3 score-based classification systems in our AAGN patient population. 37 AAV patients with biopsy proven renal involvement who have been treated and followed-up by our Nephrology and Rheumatology Divisions between 2000-2020 have been included. Renal biopsies were re-evaluated by our Pathology Department and patients were grouped according to Berden Classification, Mayo Chronicity Score and ARRS. Renal survival and mortality analyses were carried out for 3 classification systems in order to evaluate their success at predicting prognosis. Evaluated according to Berden Classification, 40.5% (n = 15) were classified as focal, 8.1% (n = 3) were sclerotic, 40.5% (n = 15) were crescentic and 10.8% (n = 4) were mixed. Focal group was associated with best renal prognosis and patients in mixed group had poorest renal prognosis. Differences in renal survival rates and general survival rates among Berden Classification groups were not found to be statistically significant. According to Mayo Chronicity Score, 16.2% of the patients were scored as minimal, 51.4% were in mild group and %32.4 were in medium group. None of the patients were classified as severe. Compared to minimal group, mild and medium groups were found to be significantly associated with CKD development (p = 0.002). In renal survival analysis, mild and medium groups were associated with decreased renal survival (p = 0.046). Patients were evaluated for ARRS and 29.4% of the patients were in low risk group, 45.9% of the patients were in medium risk group and 24.3% of the patients were in high risk group. Medium and high risk groups were associated with higher probability of progression to CKD (p = 0.000). Renal survival was found to be poorest in high risk group and best in low risk group (p = 0.017). Recent classification systems were evaluated among our AAGN patients and our results showed that histopathological glomerular and non-glomerular findings as well as eGFR at diagnosis were predictive of renal prognosis. Mayo Chronicity Score and ARRS systems can be used to predict patients' renal reserve at diagnosis and also they can be used as a prognostic tool to predict patients' probability of progressing to CKD, ESRD and assess mortality risk.