İki farklı vital beyazlatma ajanının ışıklı ve ışıksız teknik ile dört restoratif materyal üzerien etkilerinin incelenmesi
The effects of TWO different vital bleaching agents on four different restorative materials with LİGHT and without LİGHT techniques
  1. Tez No: 763806
  2. Yazar: ESİN ÜLPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ofis tipi beyazlatma ajanlarının ışıklı ve ışıksız teknik ile kullanımının kompozit rezinin fiziksel özellikleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, % 40 hidrojen peroksit (HP) içeren Opalascence Boost ve %35 hidrojen peroksit (HP) içeren Whiteness HP Blue Calcium ofis tipi vital beyazlatma ajanları ve kompozit materyali olarak mikrohibrit özellikteki Essentia Universal, nanofill özellikteki Estelite Asteria, nanohibrit içeriğe sahip Ceram.X SphereTEC One, bulk fill flowable kompozit olan SDR Plus kullanıldı. Pleksi kalıplardan faydalanılarak 4 farklı kompozitten 50'şer adet örnek hazırlandı (8×2 mm). Örnekler 370C distile suda 24 saat karanlık ortamda bekletildi. Kompozit örnekler 5 ana, 20 alt gruba ayrıldı (n= 10). Grup 1- Kontrol grubu (K) Grup 2- Opalascence Boost/ Işıksız teknik (OB) Grup 3- Opalascence Boost/Işıklı (OBL) Grup 4- Whiteness HP Blue/ Işıksız (WB) Grup 5- Whiteness HP Blue/ Işıklı (WBL). Kontrol ve deney gruplarının beyazlatma işlemlerinden sonra yüzey pürüzlülüğü ve Vickers mikrosertlik ölçümleri yapıldı, Taramalı elektron mikroskobu (SEM)'da x1000 ve x3000 büyütmede fotoğrafları alındı. Veriler Kruskall Whallis- H testi ve Man Whitney-U testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi (p=0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the effects of the use of office bleaching agents with and without light on the physical properties of composite resin. Materials and Methods: We evaluated Opalescence Boost containing 40% hydrogen peroxide (HP) and Whiteness HP Blue Calcium containing 35% HP office-type vital bleaching agents and Microhybrid composite Essentia Universal, nanofill composite Estelite Asteria, nanohybrid composite Ceram.X SphereTEC One, bulk fill flowable composite SDR Plus were used. Two hundred composite samples in disc form (8x2 mm) were prepared in pleximolds. The samples were incubated in the dark for 24 h in distilled water at 37°C. Composite samples were divided into 5 main groups (n=10). Control group (C), Opalescence Boost/ without light (OB), Opalescence Boost/ with light (OBL), Whiteness HP Blue/ without light (WB), and Whiteness HP Blue/ with light (WBL). Surface roughness (Ra), Vickers microhardness (VHN) measurements, SEM photografies were conducted after the bleaching process. Statistical analyses were performed using the Kruskal Wallis- H test and the Mann Whitney- U test; a p < 0.05 was considered statistically significant.