Almanya'da yaşayan Türk ebeveynlerin çocuklarının iki dilliliğine yönelik tutumları
The attitude of Turkish parents living in Germany towards bilingualism of their children
- Tez No: 763816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yurt dışında yaşayan Türklerin sayısının gün geçtikçe artması ile birlikte, dil ediniminde zorluk yaşayan Türk vatandaşlarının sayısında da bir artış görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Almanya'da çocuklarını iki dilli olarak yetiştiren Türk ebeveynlerin iki dilliliğe yönelik tutumlarını saptamak ve bu konuda alan yazına katkıda bulunmaktır. Bununla birlikte, çalışma gelecek kuşaklarda Türkçe dilinin devamlılığını ve doğru kullanımını sağlamak için hangi çalışmaların geliştirilmesi gerektiği konusunda da katkı sağlayacaktır. Nitel bir çalışma olan bu araştırmanın çalışma grubunu; 2022 yılında Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Heidelberg şehrinde yaşayan katılmaya gönüllü 28 Türk aile oluşturmaktadır. Ulaşılabilir evren ise çocuğu olan Türk ailelerdir. Orada yaşayan aileler arasından rastgele örnekleme yöntemi ile 28 aile seçilmiştir. Araştırmada yurt dışındaki Türk ebeveynlerin iki dilliliğe yönelik tutumlarını ortaya koymak amacı ile 28 aile ile ''yarı yapılandırılmış görüşme'' yapılmıştır. Görüşmeler anket formunda yazılı olarak kayıt altına alınmıştır ve içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucu ebeveynlerin tamamının çocuklarının iki dilli büyütmesini istediğini göstermektedir. Ayrıca katılımcılar çoğunluk olarak kendileri ve çocukları için iki dilliliği bir avantaj olarak görmektedir. Ek olarak, ebeveynlerin, çocuklarının Türkçe öğrenmelerini istemelerine rağmen, çabalarının eksik kaldığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, evde Türkçe konuşma sürelerinde düşüş görülmektedir. Ayrıca, katılımcılar arasında cinsiyet gibi farklı değişkenlerin olmasına rağmen cevaplarda önemli bir farklılık görülmemektedir. Araştırma bulgularına dayalı olarak araştırmanın sonunda ebeveynler, çocuklar ve kurumlar için farklı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the number of Turkish people living abroad rises day by day, there is also an increase in the number of Turkish citizens having difficulty in language acquisition. The aim of this research is to determine the attitude of Turkish parents, living in Germany and raising their children bilingually, towards bilingualism and to contribute to the related literature. Additionally, this work will make contributions on deciding which studies should be developed to provide the continuity and the proper usage of the Turkish language by the future generations. The focus group of this basic qualitative research work consists of 28 voluntary Turkish families, living in the city of Heidelberg of the province of Baden-Württemberg in Germany in the year 2022. The population of the study comprises families with children. Among the families living there, 28 families were chosen by means of random sampling method. In order to determine the attitude of Turkish parents living abroad towards bilingualism, 28 families were semi-structured interviewed. The interview was documented in writing through the questionnaire and analysed with the content analysis method. The solution of the research shows that the absolute amount of the parents wants to raise their children bilingually. Moreover, the participants regard bilingualism as an advantage for them and their children. In addition, although the parents want their children to learn Turkish, it comes in sight that they make the slightest effort. Furthermore, the Turkish talktime at home decreases. Finally, in contravention of the changing factors, such as gender, among the participants, there aren't significant differences between the answers. Based on the results, different suggestions for the parents, children and institutions were placed at the end of the research.