Corporate governance and financial soundness of commercial banks in Kenya
Kenya'daki ticari bankaların kurumsal yönetim ve finansal sağlığı
  1. Tez No: 763850
  2. Yazar: ABAS ABDIRAHMAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma, kurumsal yönetimin Kenya'daki III kademe ticari bankaların finansal sağlamlığıüzerindeki etkisini belirlemek için tasarlanmıştır. Araştırmanın konusu, spesifik olarak, , Kenya bağlamında III. Kademe bankalarda yönetim kurulunun oluşumu, denetim komitesinin nitelikleri (büyüklüğü ) ve kurulun bileşiminin bu bankaların finansal sağlamlığına olan etkisini ortaya koymaktır. . Vekâlet teorisi, çalışmaya dayanak sağladı. Kenya'daki 24 adet III.kademedeki ticari bankayı hedefleyen tanımlayıcı anket uygulandı ve nüfus sayımı ( Census ) yöntemi kullanıldı. 2017-2021 zaman aralığındaki bilgiler“İkincil Veri”olarak kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi ortalamalar ve standart sapmalar, korelasyon ve regresyon analizleri ile yapılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Çalışma, yönetim kurulu yapısı, denetim komitesi büyüklüğü ve yönetim kuruluna yapılan ödemeler gibi unsurların tek başlarına incelendiğinde de bankaların finansal sağlamlığının ve finansal istikrarın önemli göstergeleri olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, kurumsal yönetimin bankaların finansal sağlamlığı ve finansal istikr açısındann önemli bir etken olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of the study was to determine how corporate governance affected Kenya's commercial banks' ability to make prudent financial decisions. In particular, the inquiry focused on board composition, audit committee size, board compensation, and their connections to the financial soundness of commercial banking firms in Kenya. The agency theory provided anchorage to the study. Descriptive survey design was adopted targeting 24 commercial banks in Kenya and census was undertaken. Information in its secondary form was utilized as obtained on a time horizon of 2017-2021. The acquired data were analyzed using means and standard deviations, correlation and regression analysis, and table presentation. The study found that, when looked at separately, the size of the audit committee and the composition of the board and board compensation are significant predictors of financial soundness. The study settles that corporate governance is an important predictor of financial soundness of the banks.